Hodowla lasu

Hodowla lasu jest jednym z podstawowych działów elementów gospodarki leśnej. Jej głównym celem jest zachowanie i wzbogacanie istniejących lasów oraz kształtowanie nowych z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Ochrona lasu

Las podlega ciągłym wpływom wielu czynników szkodotwórczych. Ochrona lasu polega na obserwacji, prognozowaniu i eliminowaniu w jak największym stopniu skutków tych oddziaływań. Każdego roku leśnicy podejmują zadania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

„Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość."

Urządzanie lasu

"Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska."

Łowiectwo

Na terenie Nadleśnicta Jedwabno znajduje się 5 obwodów łowieckich nadzorowanych przez Nadleśnictwo, położonych w jednym kompleksie leśnym.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Jedwabno znajduje się 260,54 ha lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, nad którymi nadleśnictwo sprawuje nadzór powierzony przez Starostów: Olsztyna, Szczytna i Nidzicy.

Wyłuszczarnia nasion

Obiekt został oddany do użytkowania w 1992 roku i składa się z trzech części: - magazyn szyszek - pomieszczenia wyłuszczania i czyszczenia nasion - magazyn nasion

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Niszczą drogi, płoszą zwierzęta

Niszczą drogi, płoszą zwierzęta

Nielegalne wjazdy quadami i crossami do lasów Nadleśnictwa Jedwabno to wciąż duży problem dla leśników

Nielegalne wjazdy quadami i crossami do lasu to ciągle problem, z którym muszą mierzyć się leśnicy z Nadleśnictwa Jedwabno. Z tym rodzajem szkodnictwa leśnego walka jest wyjątkowo trudna. Sprzymierzeńcami są policja oraz nowe technologie, chociażby fotopułapki czy drony. Coraz częściej pomocne są też zgłoszenia ludzi zaniepokojonych nielegalnym procederem.

Problem z quadami i crossami jest znany nie tylko służbie terenowej czy strażnikom leśnym z Nadleśnictwa Jedwabno. Również ludzie mieszkający w sąsiedztwie lasów, przebywający w lesie na spacerach, rowerach czy w inny sposób korzystający z lasu zgłaszają ten rodzaj szkodnictwa leśnego. Zdarza się, że przesyłają zdjęcia i wskazują miejsca, gdzie wjeżdżają quady i crossy. Ten rodzaj szkodnictwa zostawia bardzo charakterystyczne ślady w postaci uszkodzonej nawierzchni dróg leśnych czy zniszczenia w środowiska leśnego.

Wjazd takimi pojazdami do lasu jest zabroniony, co reguluje ustawa o lasach. Zgodnie z art. 161 Kodeksu Wykroczeń, sprawcy tego wykroczenia może grozić mandat karny w wysokości 500 zł. W niektórych przypadkach sprawa może być skierowana do sądu, który karę grzywny może zaostrzyć do 5 tys. zł.

W wyniku nielegalnego wjazdu quadami i crossami do lasu zniszczeniu ulega nie tylko runo leśne i gleba, ale także drogi leśne, na których corocznie prowadzone są prace polegające na bieżącym utrzymywaniu ich w odpowiednim stanie technicznym w celach przejazdów straży pożarnej w razie pożaru czy udostępnienia do ruchu publicznego. Rozjechane drogi leśne są też utrudnieniem dla turystów pieszych i rowerzystów, czy osób biegających w lesie.

Trudne do wyceny są straty w przyrodzie terenów wodno-błotnych, często objętych ochroną prawną. Przejazd takim środkiem lokomocji przez mokradło, które jest siedliskiem wielu organizmów, w tym rzadkich i chronionych, to dewastacja przyrody.

Płoszone są też zwierzęta, które właśnie w mniej dostępnych miejscach często mają swoje ostoje bytowania. Szczególnie w okresie wiosennym, gdyż w tym okresie trwają m.in. toki cietrzewia, którego restytucja prowadzona jest przez Nadleśnictwo Jedwabno. Spłoszone ptaki nie są w stanie złożyć jaj, przez co populacja tego kuraka leśnego wciąż jest zagrożona. Ze względu na duży ruch turystyczny i zmniejszoną widoczność w zróżnicowanym pod względem wysokości terenie Nadleśnictwa Jedwabno, quady i crossy w lesie są wyjątkowo niebezpieczne, zarówno dla zwierzyny leśnej, jak i innych użytkowników terenów leśnych.

Straż leśna korzysta z kamer w celu prowadzenia monitoringu terenów leśnych, a do sukcesu potrzeba współpracy z policją i lokalną społecznością. Quady i crossy bulwersują społeczeństwo. Są uciążliwe ze względu na hałas, styl jazdy i zachowanie osób poruszających się tymi pojazdami. W związku z tym, Nadleśnictwo Jedwabno zwraca się z prośbą o zgłaszanie do Straży leśnej Nadleśnictwa Jedwabno (telefony kontaktowe dostępne są na stronie internetowej Nadleśnictwa Jedwabno w zakładce kontakty) każdy nielegalny wjazd quadami i crossami do lasu.