Wydawca treści
Rezerwaty przyrody
Na terenie Nadleśnictwa znajdują się 4 rezerwaty przyrody.
Rezerwat leśny „Dęby Napiwodzkie"
utworzony został dnia 11 maja 1989r. na podstawie Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych MP Nr 17 poz. 120.
Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych zbiorowisk o charakterze naturalnym - grądu, łęgu olchowego i boru mieszanego występujących na wale ozowym.
Głównym przedmiotem ochrony są naturalne fitocenozy oraz wiele starych pomnikowych dębów.
Rezerwat „Dęby Napiwodzkie" położony jest w całości w województwie warmińsko–mazurskim, powiat Szczytno, gmina Jedwabno (w pobliżu szosy asfaltowej Jedwabno–Nidzica, między wsią Kot a Nowe Borowe), w Leśnictwie Nowy Las. Łączna powierzchnia wynosi 37, 11 ha. Bardzo istotną wartość rezerwatu stanowią liczne pomnikowe 300 – 350 letnie dęby i ok. 200 letnie sosny. Mimo niewielkiej powierzchni rezerwatu występuje w nim 13 gatunków drzew i 9 gatunków krzewów.
Wał ozowy w Rezerwacie Dęby Napiwodzkie
Rezerwat faunistyczny „Małga"
utworzony dnia 9 października 1991r. na podstawie Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych MP Nr 38 poz. 273, §12.
Celem ochrony jest zachowanie noclegowisk żurawi w okresie wędrówki wiosennej i jesiennej, miejsc gniazdowania, żerowania i tokowania kilku rzadkich gatunków ptaków.
Głównym przedmiotem ochrony jest zamieszkująca rezerwat fauna, a zwłaszcza bogata ornitofauna.
Rezerwat „Małga" położony jest w całości w województwie warmińsko – mazurskim, powiat Szczytno, gmina Jedwabno, w Leśnictwie Dębowiec oraz w Leśnictwie Uścianek o łącznej powierzchni 164,26 ha w tym 140,87 ha zajmują bagna.
Pozostałości wieży kościelnej w byłej miejscowości Małga na granicy Rezerwatu Przyrody Małga
Rezerwat leśny „Łajskie Bagna"
utworzony został dnia 4 grudnia 2024r. na podstawie Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie Poz. 5370
Celem ochrony jest zachowanie kompleksu torfowisk niskich i przejściowych.
Głównym przedmiotem ochrony są naturalne uksztatowane i zachowane torfowiska.
Rezerwat „Łajskie Bagna" położony jest w całości w województwie warmińsko–mazurskim, powiat Szczytno, gmina Jedwabno (w pobliżu miejscowości Łajs), w Leśnictwie Łowne Jezioro. Łączna powierzchnia wynosi 40,09 ha.
Rezerwat leśny „Bagno Krzywek"
utworzony został dnia 4 grudnia 2024r. na podstawie Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie Poz. 5366
Celem ochrony jest zachowanie kompleksu torfowisk niskich i przejściowych.
Głównym przedmiotem ochrony są naturalne uksztatowane i zachowane torfowiska.
Rezerwat „Łajskie Bagna" położony jest w całości w województwie warmińsko–mazurskim, powiat Olsztyński, gmina Olsztynek Ob. wiej (w pobliżu miejscowości Jabłonka), w Leśnictwie Grobka, oraz Trzęsawisko. Łączna powierzchnia wynosi 33,99 ha.