Lista aktualności Lista aktualności

Nasz rybołów już w Internecie!

Chodź, obejrzymy coś ciekawego w tych naszych Internetach!

W tych trudnych czasach, gdy obawiamy się o zdrowie swoje i naszych ukochanych bliskich, szukamy wszędzie jakichś dobrych wiadomości. Przeglądając Internet można natrafić na śmieszne obrazki, zabawne sytuacje, posłuchać książek, poczytać o zwykłych, a może niezwykłych bohaterach. My natomiast zachęcamy, aby wraz z nami podglądać naszą cudowną polską przyrodę. Sławą okryły się żubry z śródleśnej polany położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej, a także rybołowy z Nadleśnictwa Barlinek. Pora więc, aby i jedwabieńskie rybołowy zagościły w Internecie i pomogły nam wytrwać!

Z dumą ogłaszamy, że w dniu 3 kwietnia 2020 r. rozpoczęto transmisję z gniazda na sztucznej platformie wybudowanej w ramach projektu LIFE na terenie naszego nadleśnictwa. Aby nie niepokoić tych pięknych ptaków, nie zdradzimy Wam dokładnej lokalizacji ich „domu”. Możemy jedynie wspomnieć, że znajduje się ono na 30 metrowej (sic!) sośnie. Ale zdradzimy Wam małą tajemnicę – w dniu 28 marca tego roku pojawił się pierwszy mieszkaniec, który z dumą prezentuje się przed kamerką. Pewnie domyśla się, że zaczną go obserwować rzesze widzów, więc zawsze zachowuje się dostojnie i rozkłada swe majestatyczne skrzydła. Zauroczył nas wszystkich i nie możemy wyjść z podziwu, że mamy takiego eleganta w naszych lasach.

Chcielibyśmy także opowiedzieć trochę więcej o nim i projekcie, którego głównym celem jest ochrona tego pięknego ptaka. Rybołów jest okazałym ptakiem szponiastym. Największe osobniki mogą osiągać ponad 60 cm długości ciała i 170 cm rozpiętości skrzydeł. Bardzo charakterystyczne ubarwienie sprawia, że jest gatunkiem łatwym do odróżnienia od innych ptaków szponiastych. Prawie cały spód ciała jest biały, z wyjątkiem ciemnych plam w nadgarstkach, czarniawych końcówek skrzydeł oraz brunatnego pasa wzdłuż skrzydła i przepaski na szyi. Brunatny wierzch ciała silnie kontrastuje z białą głową, opatrzoną ciemnymi pasami przebiegającymi na wysokości oczu. Równie charakterystyczna jest sylwetka: długie, smukłe skrzydła i ogon, wąska głowa. Podczas szybowania i krążenia załamuje część dłoniową skrzydła do tyłu i ku dołowi. Gatunek podlegający ochronie ścisłej, wymagający ochrony czynnej, wokół jego gniazd wyznacza się strefy ochronne. Umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt i Załączniku Dyrektywy Ptasiej, ponieważ obecnie liczebność populacji ocenia się na 30-35 par. Rybołów wyraźnie preferuje stare bory sosnowe, w wieku powyżej 120 lat. Ważnym elementem terytorium rybołowa są czyste płytkie zbiorniki wodne, chociaż samo gniazdo może być oddalone nawet o kilka kilometrów od zasobnych łowisk. Rybołów jest wybitnym specjalistą pokarmowym. Jak sama nazwa wskazuje żywi się prawie wyłącznie rybami.

Przekaz online z gniazda rybołowa to jedno z wielu działań realizowanych w ramach projektu LIFE15 NAT PL000819 „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PGL Lasy Państwowe i Komitetu Ochrony Orłów.  

Jeżeli chodzi o nasze rybołowy, to w 2019 roku odniosły sukces, ponieważ z gniazda wyprowadziły troje piskląt. Samica została wyposażona w nadajnik, dzięki czemu wiemy, że zimę spędziła w Burkina Faso, Ghanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Kamerę na gnieździe założono w 2020 roku w połowie marca przed przylotem ptaków. Obszar zimowania i trasę migracji można sprawdzić w Internecie.

Tak więc zachęcamy Was do śledzenia poczynań naszych jedwabieńskich rybołowów (ale jedynie przez Internet korzystając z transmisji on-line) i kontynuowania akcji #zostańwdomu. My, jako leśnicy i miłośnicy przyrody, postaramy się dostarczać Wam dobrych informacji z naszych pięknych polskich lasów. Dzięki tym drobnym inicjatywom, akcja #zostańwdomu przynosi zamierzone efekty. Jak śpiewał zespół „Tilt”: jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie.

Darz Bór!