Aktualności Aktualności

Co w lesie huczy?

Przełom lutego i marca to czas, kiedy podczas nocnej wędrówki w pobliżu lasu można usłyszeć charakterystyczne pohukiwania. Co to tak huczy? To sowy - bardzo stara grupa ptaków (wiek najstarszych odnalezionych szczątek sowy wydatowano na 61 milionów lat, tymczasem człowiek pojawił się na Ziemi ok. 3 mln lat temu!). Trwa właśnie ich okres godowy i najłatwiej je usłyszeć.

 

 Pohukiwanie huczeniu nierówne - odgłosy sów są charakterystyczne dla różnych gatunków. Słysząc niosące się po lesie w nocy „huuu…hu…huuu” możemy podejrzewać, że słyszymy puszczyka zwyczajnego - najliczniejszą sowę Polski. Gdy do naszych uszu dobiega niskie „huuu” powtarzane co około 3 sekundy to zwykle jest to samiec uszatki oznajmiający na głos, że to jego terytorium. Po zapuszczeniu się daleko w las, może przydarzy nam się usłyszeć monotonne, powtarzane po 6-8 serii: „wu-wu-wu-wu-wu-wu”. Jeśli nie jest to dudek, to usłyszeliśmy właśnie włochatkę. Część sów wydaje głos, który trudno nazwać huczeniem. Przykładowo płomykówka, gatunek związany z człowiekiem, która potrafi mocno przestraszyć swoim upiornym krzykiem (często w pobliżu cmentarzy!). Jak o zmierzchu po lesie niesie się krótki, rytmiczny gwizd (trochę jak zepsuty rower), to całkiem możliwe, że słyszymy głos najmniejszej sowy w Polsce - sóweczki.

Tego oraz jeszcze wielu innych ciekawostek dowiedzieli się członkowie Akademickiego Klubu Turystycznego przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie podczas przygotowanej przez Nadleśnictwo Jedwabno prelekcji, natomiast później mieli okazję wzbogacić się o nowe doświadczenia (nie tylko sowie!) podczas nocnego spaceru po Leśnictwie Rutka. Wśród pohukiwania puszczyków i w całkowitych ciemnościach, trasę wędrówki wyznaczały rozmieszczone wcześniej przez leśniczego “świetliki”. Podczas liczącej 10 km leśnej trasy często przystawano, by posłuchać odgłosów lasu, a jeśli akurat nic nie było słychać, leśnicy szeptem przybliżali uczestnikom charakter swojej pracy podczas której dbają o dobrostan wszystkich elementów ekosystemu leśnego - w tym i sów.

Głodnym wiedzy na temat sów, polecamy zapoznanie się z filmem “Sowy. Czyli, co w lesie huczy?” (https://youtu.be/wDsfOBO_KHI), a także z serią odgłosów ptaków, w tym sów   o tytule “Leśny budzik” (https://youtube.com/playlist?list=PLuiikgCc3oFIsNvEBV2AJ63O4W9F6wG3J) na kanale YouTube Echa Leśne.

 

Auto tekstu: Leśniczy Michał Lenarciak

Autorzy zdjęć: Jacek Brzozowski, członkowie AKT