Aktualności Aktualności

Akcja ratunkowa młodego rysia

Ryś euroazjatycki (łac. Lynx lynx) niegdyś zwany ostrowidzem, przedstawiciel rodzaju ssaka drapieżnego bardzo nielicznie występującego na terenie naszego kraju. Życie każdego osobnika tego gatunku dla bioróżnordności jest w zasadzie bezcenne. Według danych z POliŚ z 2020 roku populacja rysia w Polsce wynosiła zaledwie 123 osobniki.

Jako pracownicy Lasów Państwowych realizujemy liczne programy, projekty i inne zaplanowane zadania mające na celu poprawę warunków bytowania gatunków rzadkich lub zagrożonych. Jak to w życiu bywa zdarzają się również zadania niezaplanowane, z którymi musimy się mierzyć. Takie zdarzenie miało miejsce w czwartek 12 grudnia 2024 roku. Pracownik Nadleśnictwa Jedwabno otrzymał telefon z informacją o niecodziennej obserwacji w samym centrum Jedwabna. Niezwłocznie udaliśmy się na miejsce w celu weryfikacji otrzymanego zgłoszenia. Po przyjeździe na miejsce naszym oczom ukazał się młodziutki osobnik rysia. Kocie było osamotnione, w pobliżu nie było matki. Młody siedział zaraz za ogrodzeniem na prywatnej posesji, trzęsąc się z zimna i wyczerpania.

Sytuacja zrobiła się poważna, wiadomym było, że młody nie ma szans na przeżycie na wolności. Szybka seria telefonów do Lekarzy Weterynarii i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie potwierdziła nasze przekonanie o konieczności transportu rysia do wyspecjalizowanego ośrodka. Po przyjeździe Lekarza Weterynarii na miejsce rozpoczęła się skomplikowana akcja pochwycenia młodego. Po paru próbach zachęcenia udało się skłonić rysia do wejścia w jamę powstałą na skutek wywrócenia się pnia drzewa, co pozwoliło nam na bezpieczne pochwycenie młodego i przeniesienie go do klatki. Ryś został poddany wstępnej obdukcji pod kątem chorób i urazów. Transport rysia odbył się bez żadnych komplikacji, zwierzę w ciszy i spokoju zostało dostarczone do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku, gdzie obecnie jest pod opieką doświadczonych pracowników Lasów Państwowych.

Jako Nadleśnictwo pragniemy podziękować Przychodnii Weterynaryjnej Amigo-Vet z Nidzicy, a w szczególności Panu Jackowi Kopczyńskiemu oraz Pani Joannie Kopczyńskiej, wraz z całą załogą, za pomoc. Pełen profesjonalizm od samego początku do końca.

Ten artykuł będzie aktualizowany w celu przekazaniu informacji o stanie młodego rysia. Zachęcamy do regularnego zaglądania:)

- 18 grudnia 2024 roku, ryś ma się dobrze, pobiera pokarm, rokowania są pozytywne.