Wydawca treści Wydawca treści

Wybrane działania z zakresu ochrony przyrody

Czynna ochrona cietrzewia w Nadleśnictwie Jedwabno

Od 2012 roku w Nadleśnictwie Jedwabno prowadzone są prace w ramach projektu opartego na restytucji cietrzewia. Działania mają na celu zwiększenie miejscowej subpopulacji cietrzewia pod względem ilościowym oraz wzmocnienie pod względem genetycznym. Realizacja programu opiera się na  wsiedlaniu młodych cietrzewi metodą „born to be free" na tereny byłego poligonu Muszaki (Nadleśnictwo Jedwabno), gdzie znajduje się jedna z ostatnich  ostoi tego gatunku w północno – wschodniej Polsce. W latach 2012-2015 wsiedlono 50 młodych cietrzewi w tym 38 kogutów i 12 kur. Fundusze na realizacje projektu zostały zabezpieczone z Funduszu Leśnego w wysokości 300 tys. zł rocznie. Obecnie od marca 2017 r. w życie wszedł projekt koordynowany przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych pod nazwą "Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce" w projekcie uczestniczą również okoliczne Nadleśnictwa z RDPL w Olsztynie. W zakres działań w ramach projektu będzie wchodziło dalsze wsiedlanie, ograniczanie drapieżnictwa, utrzymanie biotopów, oraz monitoring telemetryczny. 

Projekt ochrony rybołowa

Lasy Państwowe wraz z Komitetem Ochrony Orłów prowadzić będą w latach 2017-2021 szereg działań mających na celu zwiększenie liczebności rybołowa w Polsce.Rybołów (Pandion haliaetus) jest jednym z najrzadszych gatunków ptaków szponiastych w Polsce. Populacja w naszym kraju szacowana jest obecnie na 27 par. W Nadleśnictwie Jedwabno zinwentaryzowanych jest 5 stref tego drapieżnika. Projekt rozpocznie szczegółowa inwentaryzacja populacji rybołowa. Wszystkie takie miejsca trzeba spisać i przeanalizować.  W ramach projektu montowane będą platformy które chętnie są zasiedlane przez rybołowa, oraz wzbogacana baza żerowa poprzez zarybianie zbiorników wodnych. 

Ochrona stanowisk granicznika płucnika w Polsce północno-wschodniej

Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków przy współudziale Nadleśnictwa Jedwabno zrealizowało projekt polegający na czynnej ochronie istniejących stanowisk tego porostu na terenie Rezerwatu Przyrody Dęby Napiwodzkie. W ramach projektu dokonano inwentaryzacji stanowisk granicznika płucnika na terenie nadleśnictwa, wyznaczono i usunięto krzewy ocieniające plechy porostu oraz wykonano implantację plech na sąsiednie drzewa. 

Inwentaryzacja wilka i rysia

Pracownicy Nadleśnictwa od 2001 roku prowadzą ciągłe obserwacje występujących na terenie nadleśnictwa wilków i rysi. Dane z obserwacji raz na trzy miesiące były przekazywane do Zakładu Badania Ssaków w Białowieży w latach 2001 – 2014 w ramach programu „Ogólnopolskiej inwentaryzacji wilka i rysia w nadleśnictwach i parkach narodowych". Celem inwentaryzacji jest poznanie obecnego zasięgu występowania oraz liczebności wilka i rysia na terenach nadleśnictwa i Polski.

Czynna ochrona żółwia błotnego

Nadleśnictwo Jedwabno podjęło współpracę przy projekcie „Ochrona żółwia błotnego Emys orbicularis i płazów na nizinach Północnej Europy" realizowanym przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków m.in. na terenach Nadleśnictwa Jedwabno. W ramach projektu wykonana została ocena miejsc hibernacji oraz wyznaczono potencjalne lęgowisk żółwia błotnego. W ramach polepszenia warunków bytowania żółwia błotnego w 2012 roku usunięto zakrzaczenia oraz wykonano rekultywację podłoża na skarpie nad jednym z licznych śródleśnych jezior będącym potencjalnym lęgowiskiem tego gatunku. 

Czynna ochrona cennych siedlisk przyrodniczych oraz rzadkich gatunków roślin

Koszenie łąk oraz powstrzymywanie sukcesji drzew i krzewów na terenach popoligonowych, w ostojach cietrzewia, przyczynia się także do zachowania cennych siedlisk przyrodniczych oraz wielu rzadkich gatunków roślin, których rozwój jest ściśle związany z kośnym użytkowaniem. Koszenia oraz odkrzaczania pozwalają na zachowanie we właściwym stanie takich siedlisk jak świeże łąki, murawy napiaskowe czy wydmy śródlądowe oraz gatunków takich jak m.in. storczyki. Dla ochrony tych ostatnich w roku 2012 roku nadleśnictwo zleciło wykonanie inwentaryzacji na podstawie, której w ramach ochrony czynnej gatunku w roku 2013 wykosiło 10 ha łąk z największym udziałem storczyków.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzątanie Świata z Zespołem Szkół w Jedwabnie

Sprzątanie Świata z Zespołem Szkół w Jedwabnie

Kolejny raz dzieci z Zespołu Szkół w Jedwabnie posprzątały ich okoliczny świat

W dniu 16 września 2022 r. Zespół Szkół w Jedwabnie, we współpracy z Nadleśnictwem Jedwabno, Nadleśnictwem Szczytno oraz Urzędem Gminy w Jedwabnie, przeprowadził kolejną akcję „Sprzątanie Świata” będącą częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”. W tym dniu uczniowie postanowili posprzątać swój okoliczny świat pod hasłem „Wszystkie śmieci nasze są”.

Wiedząc, że śmieci w lesie to wciąż ogromny problem –  tylko te zebrane w polskich lasach w 2021 roku wypełniłyby 21 naczep o pojemności 100 litrów – Nadleśnictwo Jedwabno chętnie przyłączyło się do tej akcji oraz wsparło uczestników w bezpiecznym posprzątaniu odpadów. Dlatego też pracownicy nadleśnictwa, zaopatrzyli uczestników wydarzenia w worki, rękawiczki oraz towarzyszyli im podczas spacerów po lesie. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w wydarzenie i bardzo szybko zapełniali worki znalezionymi śmieciami. Chcielibyśmy, aby było ich trochę mniej, bo odpady stanowią śmiertelne zagrożenie dla zwierząt oraz powodują skażenie otaczającego nas środowiska.

Aby wynagrodzić trud ciężkiej pracy, Nadleśnictwo Jedwabno zapewniło posiłek regeneracyjny w postaci upieczonej nad ogniskiem kiełbaski oraz butelki napoju. Podczas ogniska, uczestnicy mogli wysłuchać krótkiej pogadanki o ochronie środowiska oraz konieczności zbierania i segregowania odpadów. Wymieniono także liczne spostrzeżenia na temat otaczającej nas przyrody i sposobów na ochronę jej przed zaśmiecaniem.

Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom akcji za ich trud oraz uważne słuchanie podczas naszych spotkań. Akcja „Sprzątanie Świata” wraca, po pandemii, do kalendarza cyklicznych wydarzeń współorganizowanych przez Nadleśnictwo Jedwabno. Może za rok śmieci będzie już mniej?

Darz Bór!