Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Tereny obecnego Nadleśnictwa Jedwabno były częścią dawnej puszczy „Wielki Patrąk" lub „Patrąk", później nazwanej też lasami napiwodzko - ramuckimi. Zamieszkiwało je pruskie plemię Galindów. Zostali oni szybko wytępieni przez Krzyżaków, a ich osiedla z powrotem zarosły puszczą.

W latach wojny trzynastoletniej od 1454 do 1466 roku tereny te na mocy dokumentu inkorporacyjnego włączono do Polski, ale po postanowieniach traktatu pokojowego w Toruniu powróciły pod władzę Zakonu.

Należy przypuszczać, że w ówczesnych lasach panującymi gatunkami były drzewa iglaste, ale udział gatunków liściastych był znacznie wyższy od dzisiejszego. W lasach występowały sosny, dęby, świerki, graby, klony, lipy, wiązy, jesiony, brzozy, i olchy. Już za czasów władzy Zakonu niektórym braciom zakonnym powierzano opiekę nad lasami. W wieku XVI dokonano podziału puszczy na ostępy, którymi zarządzali ostępowi zwerbowani z miejscowych osadników. W roku 1739 zarządzeniem króla pruskiego przemianowano ostępy na leśnictwa, mianowano leśniczych, oraz wprowadzono urząd nadleśniczego.

W wieku XIX przeprowadzono urządzanie lasów, wprowadzono gospodarkę zrębową, a za cel gospodarczy uznano rentowność. Już wówczas w lasach państwowych stosowano 140-letnią kolej rębności, a użytkowanie prowadzono rębniami zupełnymi.

W 1945 roku utworzono nadleśnictwa Dłużek i Zimna Woda włączając do nich powierzchnię dawnych lasów państwowych, a także niektóre lasy prywatne przejęte przez Skarb Państwa na mocy dekretu o reformie rolnej z 12.XII.1944 roku. W początkowych latach gospodarka leśna oparta była o dane sporządzonej w 1946 roku przybliżonej tabeli klas wieku, a później sporządzono prowizoryczne plany urządzania lasu: w Nadleśnictwie Dłużek na lata 1948/49 - 1957/58, a w Nadleśnictwie Zimna Woda na lata 1953 - 1963.

W roku 1973 oba nadleśnictwa połączono w jedno, tworząc nadleśnictwo dwuobrębowe składające się z odrębów Dłużek i Zimna Woda. Podział ten istnieje do chwili obecnej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Będziemy pomagać tak długo, jak pomoc będzie potrzebna

Będziemy pomagać tak długo, jak pomoc będzie potrzebna

Olsztyńscy leśnicy po raz kolejny wsparli swoich ukraińskich kolegów. Tym razem podarowali im 20 agregatów prądotwórczych.

Od początku wojny pomagamy naszym ukraińskim kolegom – przypomina Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. – Wsłuchujemy się w ich aktualne potrzeby i staramy się reagować.

Tym razem leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie przekazali leśnikom z Ukrainy dwadzieścia agregatów prądotwórczych. Oficjalne przekazanie sprzętu odbyło się tuż przy granicy polsko-ukraińskiej na terenie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski. W uroczystości wzięli udział m.in. Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska, Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie, a także Dyrektor Państwowej Agencji Zasobów Leśnych Ukrainy Jurij Bołochowiec.

Jednym z elementów spotkania, które odbyło się 17 marca br. było też złożenie kwiatów pod tablicę upamiętniającą zamordowanych i zesłanych polskich leśników. Przypomnijmy, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie od początku napadu Rosji na Ukrainę wspiera ukraińskich leśników. Olsztyńscy leśnicy przekazali swoim kolegom z Ukrainy m.in. samochody terenowe, 120 kompletnie wyposażonych plecaków, czy też środki czystości. – A to oczywiście nie koniec pomocy. Będzie pomagać, tak długo, jak będzie to potrzebne – zapowiada Dyrektor RDLP w Olsztynie Adam Roczniak.