Lista aktualności Lista aktualności

Na ratunek cielakowi jelenia

Leśnicy uratowali bezbronnego i przestraszonego cielaka jelenia

W dniu 11 lipca br. o godzinie 10.30 do Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego Nadleśnictwa Jedwabno dotarła niepokojąca wiadomość. Zgłaszający, podczas niedzielnego spaceru, usłyszał dziwne odgłosy wśród leśnej gęstwiny. Zainteresowany nimi podążał w kierunku, skąd one dobiegały. Gdy dotarł na miejsce znalazł głęboką dziurę, dawne stanowisko obserwacyjne z II wojny światowej, wymyte przez wodę podczas ostatnich ulew. A w nim uwięzionego dwumiesięcznego cielaka jelenia. Od razu zgłosił ten fakt do zarządcy tego terenu. Po otrzymaniu sygnału, na wyznaczone miejsce udał się partol Straży Leśnej Nadleśnictwa Jedwabno. Miejsce zdarzenia znajdowało się w pobliżu bunkra położonego w pobliżu miejscowości Czarny Piec.

Leśnikom na pomoc przybył zastęp straży pożarnej z jednostki Ochotniczej Staży Pożarnej w Jedwabnie. Stanowisko obserwacyjne miało głębokość około 2 metrów, w środku znajdował się przestraszony cielak i konieczna była pomoc. Po przybyciu strażaków na miejsce, ocenieniu sytuacji oraz wyboru środków pomocy, zdecydowano o odkopaniu wejścia do dawnego bunkra. Przed przystąpieniem do akcji, zabezpieczono cielaka kocem oraz zapewniono mu spokój. Pomimo trudów, strażacy szybko dostali się do wejścia oraz zapewnili drogę ewakuacyjną dla poszkodowanego zwierzaka. Cielak początkowo przyglądał się zebranym oswobodzicielom, po czym zrzucił z siebie „nakrycie” i pobiegł do lasu. Wrócił do swojego domu i pewnie teraz będzie ostrożniejszy.

W tym miejscu serdecznie chcielibyśmy podziękować strażakom z OSP Jedwabno, osobie zgłaszającej nietypową sytuację oraz zaapelować do naszych gości. Prosimy Was, aby podczas spacerów bacznie zwracać uwagę na nietypowe odgłosy lub sytuacje. O takich zdarzeniach prosimy poinformować PAD Nadleśnictwa Jedwabno (tel. 89 621 30 05, kom. 602 355 193) lub pracowników nadleśnictwa (zakładka Kontakty Leśnictwa).

Darz Bór!