Zanocuj w jedwabieńskich lasach

Zanocuj w jedwabieńskich lasach na stokach Złotych Gór

O Złotych Górach, porośnięte lasem wzgórza w pobliżu Zimnej Wody, krążyło wiele mazurskich opowieści.
Wedle najbardziej znanej opowieści, na Złotej Górze ukazywała się kiedyś prześliczna panna,
która wydostawała się z podziemnego pałacu przez zagłębienie w ziemi.
Kto tylko ją zobaczył, drżał i nie śmiał się zbliżyć.
Lecz pewien młodzieniec, zatopiony w myślach, nie widząc co się dookoła dzieje,
podszedł do niej i rzekła do niego:
"Jeżeli mnie wybawisz z mojej samotności, możesz żądać ode mnie w nagrodę, czego tylko zechcesz".

Jak zakończyło się spotkanie młodzieńca z prześliczną panną?
Może sam się przekonasz, czy wciąż widać prześliczną pannę na Złotej Górze?

Lokalizacja widoczna jest również na mapie mBDL oraz z poziomu aplikacji mBDL Android lub IOS, z menu wybierz - mapy BDL - mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno oraz na jakich zasadch można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą. 
  • Nadleśnictwo Jedwabno informuje o braku miejsc do rozniecania ognia w wyznaczonym obszarze
  1. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  2. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu oraz informacjami dostępnymi na stronie nadleśnictwa
  3. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
  4. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie maja obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
  • na wyznaczonym obszarze polowania organizuje Wojskowe Koło Łowieckie "DZICZY JAR"
  1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce i/lub więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres mailowy jedwabno@olsztyn.lasy.gov.pl lub lukasz.rusc@olsztyn.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontak do koordynatora programu w nadleśnictwie

Łukasz Ruść
e-mail: lukasz.rusc@olsztyn.lasy.gov.pl
tel.: 89 621 30 53
kom.: 532 088 621

Nadleśnictwo Jedwabno przystąpiło do Programu "Zanocuj w lesie", który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. "Zanocuj w lesie".

Nadleśnictwo Jedwabno informuje o zmianie regulaminie korzystania z obszarów
objętych Programem "Zanocuj w lesie".
Więcej informacji znajduje się w załącznikach dostępnych na dole strony.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sadzimy las!

Sadzimy las!

Sadzenie nowego pokolenia lasu to już coroczna "tradycja". W tym roku w Nadleśnictwie Jedwabno ponad milion drzewek trafi na specjalnie przygotowane powierzchnie odnowieniowe.

Wielkie sadzenie lasu - nie tylko z nazwy, ponieważ w tym roku posadzimy w Nadleśnictwie Jedwabno aż  1 100 000,00 szt. drzewek.  Oznacza to, że młode pokolenia lasu pojawi się na ok. 165 ha powierzchni zrębowych. Ponad 20% z nich zostanie odnowiona naturalnie,  specjalnie pozostawione drzewa nasienne obsypią nasionami glebę na której skiełkują siewki. W tym wypadku zadaniem leśnika jest tylko doglądanie i podziwianie niesamowitej  natury.

Jednakże zdecydowana większość powierzchni będzie odnowiona poprzez sadzenie. To odpowiedzialne zadanie, zarówno dla leśniczego jak i pracowników Zakładów Usług Leśnych. W zależności od gatunku, wieku i rodzaju sadzonki zróżnicowany jest też sposób sadzenia. Króluje jednak jedna zasada - zielonym do góry! Może to jednak zmylić przy drzewkach liściastych, które póki co jeszcze się nie zazieleniły. Sadzonki, dzięki którym powstaje nowe pokolenie lasu pochodzą ze szkółek leśnych, gdzie przez pierwsze lata swojego życia są pielęgnowane. Głównym gatunkiem jaki sadzić będą leśnicy z Jedwabna będzie sosna - to królowa polskich lasów, ale także dęba, brzozę, świerka.

Ustawa o lasach zobowiązuje leśników oraz  prywatnych właścicieli lasu do jego odnowienia, w miejscu w którym został on wycięty. Na ponowne posadzenie drzew przewidziany jest okres pięciu lat.