Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty turystyczne

 

TRAKT BISKUPÓW WARMIŃSKICH

 

Kilometrowy szlak pomiędzy Bałdami na Mazurach, a Butrynami na Warmii, którym niegdyś przejeżdżali nowo mianowani biskupi warmińscy, by objąć panowanie nad Warmią. Stanowi on jedynie fragment dawnego traktu prowadzącego ze stolicy Polski do stolicy Warmii – Lidzbarka Warmińskiego. Po obu stronach drogi znajdują się głazy upamiętniające biskupów warmińskich, a uroku i powagi dodają potężne, stare lipy liczące ok. 300 lat.

Corocznie w Bałdach w pierwszy weekend lipca organizowany jest „Warmiński kiermas tradycji, dialogu i zabawy". Zgodnie z panującym przez setki lat rytuałem, rozpoczyna go inscenizacja wjazdu biskupa na ziemię warmińską.

 

ŚCIEŻKI ROWEROWE

  • Ścieżka rowerowa na trasie Jedwabno-Dłużek

Długość ścieżki 3 km, przebiega wzdłuż drogi krajowej i przecina się ze ścieżką dydaktyczną „Dłużek", utworzona została na dawnym pasie przeciwpożarowym; dla uatrakcyjnienia i nadania jej funkcji edukacyjnych ustawiono kilka poglądowych tablic.

  • Ścieżka rowerowa w Czarnym Piecu

Długość ścieżki 7,5 km, przebiega po terenie leśnym w kierunku Jez. Gim i ma kształt pętli; rozpoczyna się na parkingu w Czarnym Piecu, gdzie ustawiono tablicę informacyjną obrazującą przebieg ścieżki.

  • Ścieżka rowerowa Jabłonka-Natać Mała-Wikno

Całkowita długość szlaku – 21 km, z tego na terenie Nadleśnictwa Jedwabno – 14 km. Utworzony w 2013 roku przez Towarzystwo Rozwoju Okolic Omulewa. Na terenie Nadleśnictwa Jedwabno zaczyna się we wsi Natać Wielka, prowadzi do Nataci Małej, wokół zatok jeziora Omulew, w kierunku jeziora Czarne i Trzcinowe i brzegiem jeziora Omulew kończy swój bieg we wsi  Jabłonka. Szlak zaprojektowany jest w formie pętli i przebiega przez cztery wsie turystyczne, dzięki czemu jest łatwo dostępny. Prowadzi przez teren bardzo atrakcyjny przyrodniczo i zapewnia piękne widoki. Oznaczona kolorem niebieskim. 

 

TRASY KONNE

Nadleśnictwo Jedwabno nie zapomniało o miłośnikach koni i urządziło dla nich 55 km oznakowanych tras:

- szlak konny w leśnictwie Rutka  o długości 10,2 km

- szlak konny w leśnictwie Butryny o długości 12,2 km

- szlak konny w leśnictwach Trzęsawisko-Dłużek-Butryny o długości 9 km

- długodystansowy szlak im. Marion Donhoff przebiegający przez teren 11 nadleśnictw (całkowita długość 243 km) , z tego 23 km na terenie Nadleśnictwa Jedwabno.

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MIEJSCA POSTOJU POJAZDÓW

Na turystów zmotoryzowanych, miłośników zbierania grzybów i jagód  czeka aż 25 miejsc postoju pojazdów zlokalizowanych przy drogach,  na terenach leśnych.

 

POLA NAMIOTOWE 

Duża ilość jezior predestynuje  tereny Nadleśnictwa Jedwabno do stwarzania miejsc wypoczynku i rekreacji nad wodą. Celowi temu służą 2 pola biwakowe nad Jeziorem Gim i Dłużek.

 

Podczas przebywania na trenach leśnych należy pamiętać, że w lesie, także na szlakach turystycznych mogą pojawić się przeszkody oraz zagrożenia powstające w sposób naturalny, bez wiedzy administracji leśnej takie jak:
- złomy (drzewa ze złamanym wierzchołkiem), wywroty (drzewa przewrócone), obłamane konary drzew na skutek podmuchów silnych wiatrów, gałęzie złamane okiścią, drzewa ścięte przez bobry itp.
- pożary lasu
- zagrożenia ze strony zwierząt (ukąszenia żmii, ukąszenia przez kleszcze (pajęczaki mogące przenosić groźne wirusy i bakterie niebezpieczne dla zdrowia) itp.) 

Informację o ewentualnych zagrożeniach lub przeszkodach zaistniałych na terenach turystycznych Nadleśnictwa Jedwabno powstałe na skutek siły wyższej prosimy przekazywać dzwoniąc pod numer telefonu: 089 621 30 05 lub na adres mailowy: jedwabo@olsztyn.lasy.gov.pl
Każda osoba, która zauważyła ogień w lesie proszona jest o niezwłoczne  poinformowanie Nadleśnictwa Jedwabno dzwoniąc pod numer telefonu 0 89621 30 05 lub Straży Pożarnej dzwoniąc pod numer telefonu 998 lub 112.
Odpowiedzialność za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku nieprawidłowego użytkowania wszelkich urządzeń zlokalizowanych na obiektach ponosi użytkownik dorosły, a dzieci użytkują w/w urządzenia na odpowiedzialność opiekunów.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wiosna w lesie

Wiosna w lesie

Rzecz o pierwszych leśnych oznakach wiosny

Pewnie każdy z nas słyszał o pierwszych zwiastunach wiosny. Bociany, bazie na drzewach, przebiśniegi czy krokusy to najbardziej znane oznaki pierwszych dni wiosny. Lecz jakie oznaki tej pory roku obserwują leśnicy?

Dla leśników z Nadleśnictwa Jedwabno sygnałem nadchodzącej wiosny są, z pewnością, toki cietrzewi. Po kilku latach udanej restytucji tego skromnego kuraka leśnego, można usłyszeć jego śpiew godowy przemierzając leśne ostępy. Cieszymy się, że nasza praca przynosi efekty i populacja jedwabieńskich cietrzewi ma się coraz lepiej.

Kolejnym leśnym zwiastunem wiosny jest wawrzynek wilczełyko. Nazwa dość ciekawa i trudno ją powiązać z krzewem, a tym właśnie jest wawrzynek. Jego specyficzną cechą jest to, że różowe kwiaty pojawią się jeszcze przed wypuszczeniem liści. Nie trudno odnaleźć go wczesną wiosną w lesie, gdyż wszystko wokół jest jeszcze w barwach zimowych, a on już kwitnie. Ale ostrzegamy – cała roślina jest bardzo silnie trująca i podlega ochronie częściowej.

Grzyby kojarzą się nam najczęściej z jesiennymi spacerami po lesie. To wtedy, pośród kolorowych liści, znajdujemy pyszne kurki (fachowo zwane pieprznikiem jadalnym), szlachetne borowiki czy niemniej smaczne podgrzybki. Lecz wiosną także można spotkać grzyby, i to czasami o fantazyjnych formach. Takim są czarki (zarówno szkarłatna, jak i austriacka, które można rozpoznać jedynie pod zarodnikach), których owocniki można spotkać już na przedwiośniu (wzrost rozpoczyna jeszcze pod śniegiem). Ich intensywnie czerwony kolor przykuwa wzrok i trudno nie zauważyć go podczas wiosennych spacerów. Czarki wyrastają na rozkładających się gałęziach drzew liściastych. Choć wygląd może zmylić, to smakosze grzybów twierdzą, że te jadalne grzyby smakują jak rzodkiewki. Innym wiosennym grzybem są smardze, które można spotkać w lesie już w kwietniu. Kształtem okrągławe lub jajowate, powierzchnia kapelusza podzielona jest na nieregularne, plastrowate i w nasadzie pofałdowane jamki. Smardze, podobnie jak czarki, są grzybami jadalnymi, ale objęte są ochroną częściową (pozyskiwać jedynie można osobniki rosnące na terenach ogrodów, upraw ogrodniczych oraz szkółek leśnych).

Skoro mówiliśmy już o zwierzętach, krzewach i grzybach, to warto również wspomnieć o pierwszych kwiatowych oznakach wiosny, które pokrywają dno lasu. Do takich możemy zaliczyć zawilce gajowe czy przylaszczkę pospolitą. Zawilce tworzą kobierce białych kwiatów na dopiero co zazielenionym runie leśnym. Z kolei przylaszczki rosną w niebiesko-fioletowych kępkach, które można spotkać w żyznych lasach liściastych. Każdy z tych gatunków roślin posiadają dwie wspólne cechy – pojawią się na przedwiośniu i są bardzo trującymi. Więc nie dotykajmy ich, pozwólmy spokojnie rosnąć, a odwdzięczą się widokiem, który będzie cieszył nasze oczy.

Skoro omówiliśmy kilka leśnych zwiastunów wiosny, nie pozostaje nam nic innego jak przygotować aparat, nałożyć wygodne buty i wybrać się na spacer po wiosennym lesie. Może Wam uda się natrafić na oznaki wiosny?

Darz Bór!