Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty turystyczne

 

TRAKT BISKUPÓW WARMIŃSKICH

 

Kilometrowy szlak pomiędzy Bałdami na Mazurach, a Butrynami na Warmii, którym niegdyś przejeżdżali nowo mianowani biskupi warmińscy, by objąć panowanie nad Warmią. Stanowi on jedynie fragment dawnego traktu prowadzącego ze stolicy Polski do stolicy Warmii – Lidzbarka Warmińskiego. Po obu stronach drogi znajdują się głazy upamiętniające biskupów warmińskich, a uroku i powagi dodają potężne, stare lipy liczące ok. 300 lat.

Corocznie w Bałdach w pierwszy weekend lipca organizowany jest „Warmiński kiermas tradycji, dialogu i zabawy". Zgodnie z panującym przez setki lat rytuałem, rozpoczyna go inscenizacja wjazdu biskupa na ziemię warmińską.

 

ŚCIEŻKI ROWEROWE

  • Ścieżka rowerowa na trasie Jedwabno-Dłużek

Długość ścieżki 3 km, przebiega wzdłuż drogi krajowej i przecina się ze ścieżką dydaktyczną „Dłużek", utworzona została na dawnym pasie przeciwpożarowym; dla uatrakcyjnienia i nadania jej funkcji edukacyjnych ustawiono kilka poglądowych tablic.

  • Ścieżka rowerowa w Czarnym Piecu

Długość ścieżki 7,5 km, przebiega po terenie leśnym w kierunku Jez. Gim i ma kształt pętli; rozpoczyna się na parkingu w Czarnym Piecu, gdzie ustawiono tablicę informacyjną obrazującą przebieg ścieżki.

  • Ścieżka rowerowa Jabłonka-Natać Mała-Wikno

Całkowita długość szlaku – 21 km, z tego na terenie Nadleśnictwa Jedwabno – 14 km. Utworzony w 2013 roku przez Towarzystwo Rozwoju Okolic Omulewa. Na terenie Nadleśnictwa Jedwabno zaczyna się we wsi Natać Wielka, prowadzi do Nataci Małej, wokół zatok jeziora Omulew, w kierunku jeziora Czarne i Trzcinowe i brzegiem jeziora Omulew kończy swój bieg we wsi  Jabłonka. Szlak zaprojektowany jest w formie pętli i przebiega przez cztery wsie turystyczne, dzięki czemu jest łatwo dostępny. Prowadzi przez teren bardzo atrakcyjny przyrodniczo i zapewnia piękne widoki. Oznaczona kolorem niebieskim. 

 

TRASY KONNE

Nadleśnictwo Jedwabno nie zapomniało o miłośnikach koni i urządziło dla nich 55 km oznakowanych tras:

- szlak konny w leśnictwie Rutka  o długości 10,2 km

- szlak konny w leśnictwie Butryny o długości 12,2 km

- szlak konny w leśnictwach Trzęsawisko-Dłużek-Butryny o długości 9 km

- długodystansowy szlak im. Marion Donhoff przebiegający przez teren 11 nadleśnictw (całkowita długość 243 km) , z tego 23 km na terenie Nadleśnictwa Jedwabno.

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MIEJSCA POSTOJU POJAZDÓW

Na turystów zmotoryzowanych, miłośników zbierania grzybów i jagód  czeka aż 25 miejsc postoju pojazdów zlokalizowanych przy drogach,  na terenach leśnych.

 

POLA NAMIOTOWE 

Duża ilość jezior predestynuje  tereny Nadleśnictwa Jedwabno do stwarzania miejsc wypoczynku i rekreacji nad wodą. Celowi temu służą 2 pola biwakowe nad Jeziorem Gim i Dłużek.

 

Podczas przebywania na trenach leśnych należy pamiętać, że w lesie, także na szlakach turystycznych mogą pojawić się przeszkody oraz zagrożenia powstające w sposób naturalny, bez wiedzy administracji leśnej takie jak:
- złomy (drzewa ze złamanym wierzchołkiem), wywroty (drzewa przewrócone), obłamane konary drzew na skutek podmuchów silnych wiatrów, gałęzie złamane okiścią, drzewa ścięte przez bobry itp.
- pożary lasu
- zagrożenia ze strony zwierząt (ukąszenia żmii, ukąszenia przez kleszcze (pajęczaki mogące przenosić groźne wirusy i bakterie niebezpieczne dla zdrowia) itp.) 

Informację o ewentualnych zagrożeniach lub przeszkodach zaistniałych na terenach turystycznych Nadleśnictwa Jedwabno powstałe na skutek siły wyższej prosimy przekazywać dzwoniąc pod numer telefonu: 089 621 30 05 lub na adres mailowy: jedwabo@olsztyn.lasy.gov.pl
Każda osoba, która zauważyła ogień w lesie proszona jest o niezwłoczne  poinformowanie Nadleśnictwa Jedwabno dzwoniąc pod numer telefonu 0 89621 30 05 lub Straży Pożarnej dzwoniąc pod numer telefonu 998 lub 112.
Odpowiedzialność za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku nieprawidłowego użytkowania wszelkich urządzeń zlokalizowanych na obiektach ponosi użytkownik dorosły, a dzieci użytkują w/w urządzenia na odpowiedzialność opiekunów.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzątanie Świata z Zespołem Szkół w Jedwabnie

Sprzątanie Świata z Zespołem Szkół w Jedwabnie

Kolejny raz dzieci z Zespołu Szkół w Jedwabnie posprzątały ich okoliczny świat

W dniu 16 września 2022 r. Zespół Szkół w Jedwabnie, we współpracy z Nadleśnictwem Jedwabno, Nadleśnictwem Szczytno oraz Urzędem Gminy w Jedwabnie, przeprowadził kolejną akcję „Sprzątanie Świata” będącą częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”. W tym dniu uczniowie postanowili posprzątać swój okoliczny świat pod hasłem „Wszystkie śmieci nasze są”.

Wiedząc, że śmieci w lesie to wciąż ogromny problem –  tylko te zebrane w polskich lasach w 2021 roku wypełniłyby 21 naczep o pojemności 100 litrów – Nadleśnictwo Jedwabno chętnie przyłączyło się do tej akcji oraz wsparło uczestników w bezpiecznym posprzątaniu odpadów. Dlatego też pracownicy nadleśnictwa, zaopatrzyli uczestników wydarzenia w worki, rękawiczki oraz towarzyszyli im podczas spacerów po lesie. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w wydarzenie i bardzo szybko zapełniali worki znalezionymi śmieciami. Chcielibyśmy, aby było ich trochę mniej, bo odpady stanowią śmiertelne zagrożenie dla zwierząt oraz powodują skażenie otaczającego nas środowiska.

Aby wynagrodzić trud ciężkiej pracy, Nadleśnictwo Jedwabno zapewniło posiłek regeneracyjny w postaci upieczonej nad ogniskiem kiełbaski oraz butelki napoju. Podczas ogniska, uczestnicy mogli wysłuchać krótkiej pogadanki o ochronie środowiska oraz konieczności zbierania i segregowania odpadów. Wymieniono także liczne spostrzeżenia na temat otaczającej nas przyrody i sposobów na ochronę jej przed zaśmiecaniem.

Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom akcji za ich trud oraz uważne słuchanie podczas naszych spotkań. Akcja „Sprzątanie Świata” wraca, po pandemii, do kalendarza cyklicznych wydarzeń współorganizowanych przez Nadleśnictwo Jedwabno. Może za rok śmieci będzie już mniej?

Darz Bór!