Asset Publisher Asset Publisher

Wiosna w lesie

Rzecz o pierwszych leśnych oznakach wiosny

Pewnie każdy z nas słyszał o pierwszych zwiastunach wiosny. Bociany, bazie na drzewach, przebiśniegi czy krokusy to najbardziej znane oznaki pierwszych dni wiosny. Lecz jakie oznaki tej pory roku obserwują leśnicy?

Dla leśników z Nadleśnictwa Jedwabno sygnałem nadchodzącej wiosny są, z pewnością, toki cietrzewi. Po kilku latach udanej restytucji tego skromnego kuraka leśnego, można usłyszeć jego śpiew godowy przemierzając leśne ostępy. Cieszymy się, że nasza praca przynosi efekty i populacja jedwabieńskich cietrzewi ma się coraz lepiej.

Kolejnym leśnym zwiastunem wiosny jest wawrzynek wilczełyko. Nazwa dość ciekawa i trudno ją powiązać z krzewem, a tym właśnie jest wawrzynek. Jego specyficzną cechą jest to, że różowe kwiaty pojawią się jeszcze przed wypuszczeniem liści. Nie trudno odnaleźć go wczesną wiosną w lesie, gdyż wszystko wokół jest jeszcze w barwach zimowych, a on już kwitnie. Ale ostrzegamy – cała roślina jest bardzo silnie trująca i podlega ochronie częściowej.

Grzyby kojarzą się nam najczęściej z jesiennymi spacerami po lesie. To wtedy, pośród kolorowych liści, znajdujemy pyszne kurki (fachowo zwane pieprznikiem jadalnym), szlachetne borowiki czy niemniej smaczne podgrzybki. Lecz wiosną także można spotkać grzyby, i to czasami o fantazyjnych formach. Takim są czarki (zarówno szkarłatna, jak i austriacka, które można rozpoznać jedynie pod zarodnikach), których owocniki można spotkać już na przedwiośniu (wzrost rozpoczyna jeszcze pod śniegiem). Ich intensywnie czerwony kolor przykuwa wzrok i trudno nie zauważyć go podczas wiosennych spacerów. Czarki wyrastają na rozkładających się gałęziach drzew liściastych. Choć wygląd może zmylić, to smakosze grzybów twierdzą, że te jadalne grzyby smakują jak rzodkiewki. Innym wiosennym grzybem są smardze, które można spotkać w lesie już w kwietniu. Kształtem okrągławe lub jajowate, powierzchnia kapelusza podzielona jest na nieregularne, plastrowate i w nasadzie pofałdowane jamki. Smardze, podobnie jak czarki, są grzybami jadalnymi, ale objęte są ochroną częściową (pozyskiwać jedynie można osobniki rosnące na terenach ogrodów, upraw ogrodniczych oraz szkółek leśnych).

Skoro mówiliśmy już o zwierzętach, krzewach i grzybach, to warto również wspomnieć o pierwszych kwiatowych oznakach wiosny, które pokrywają dno lasu. Do takich możemy zaliczyć zawilce gajowe czy przylaszczkę pospolitą. Zawilce tworzą kobierce białych kwiatów na dopiero co zazielenionym runie leśnym. Z kolei przylaszczki rosną w niebiesko-fioletowych kępkach, które można spotkać w żyznych lasach liściastych. Każdy z tych gatunków roślin posiadają dwie wspólne cechy – pojawią się na przedwiośniu i są bardzo trującymi. Więc nie dotykajmy ich, pozwólmy spokojnie rosnąć, a odwdzięczą się widokiem, który będzie cieszył nasze oczy.

Skoro omówiliśmy kilka leśnych zwiastunów wiosny, nie pozostaje nam nic innego jak przygotować aparat, nałożyć wygodne buty i wybrać się na spacer po wiosennym lesie. Może Wam uda się natrafić na oznaki wiosny?

Darz Bór!