Asset Publisher Asset Publisher

Górnolotna perspektywa

Technologia i przyroda rzadko znajdują wspólne ścieżki, próby implementacji jednej dziedziny do drugiej są niezwykle czasochłonne i stawiają przed sobą liczne wyzwania. Nie inaczej było w przypadku tegorocznych przygotowań do transmisji na żywo z gniazda rybołowa zlokalizowanego na terenie Nadleśnictwa Jedwabno.

Transmisja z gniazda rybołowa jest interesująca z racji możliwości prowadzenia obserwacji zachowań ptaków z bliska, bez uciążliwej ingerencji  w ich naturalne środowisko, zamontowana kamera dostarcza unikalnej „niebiańskiej” perspektywy. To narzędzie, które pozwala nam lepiej zrozumieć zachowania tych ptaków oraz ich znaczenie dla ekosystemu.

Organizacje takie jak na przykład Komitet Ochrony Orłów zajmujące się ochroną przyrody wykorzystują transmisję z gniazd ptaków drapieżnych jako narzędzie do edukacji i budowania świadomości społeczeństwa na temat ochrony strefowej zagrożonych gatunków. Mimo to transmisja z gniazda rybołowa nie służy tylko i wyłącznie celom edukacyjnym. Dla świata nauki jest to również niezastąpione narzędzie do badania zachowań socjalnych, ekologii populacji i wpływu czynników środowiskowych na rybołowy. Obraz z kamery przekazywany  jest na żywo, bez opóźnień czy wstępnej edycji, przestrzegamy nowych obserwujących przed scenami, które mogą mieć dyrastyczny charakter. Niemniej, obserwacje na żywo pozwalają gromadzić cenne dane, które mogą służyć do opracowywania skuteczniejszych działań ochronnych.

Reasumując transmisja z gniazda ptaka drapieżnego to nie tylko technologiczne osiągnięcie, ale również szansa na zbliżenie się do natury w sposób, który jeszcze niedawno był nieosiągalny. Dzięki temu narzędziu możemy lepiej poznać i docenić bogactwo przyrody, oraz zwiększyć naszą determinację w działaniu na rzecz jej ochrony.

Link do transmisji znajdą Państwo pod adresem (transmisja potrzebuję chwili żeby się załadować):
https://www.youtube.com/watch?v=Ssead-Ngwf4

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony Komitetu Ochrony Orłów (http://www.koo.org.pl/) i dziękujemy Komitetowi za wspólny ogrom pracy poświęcony na rzecz omawianego przedwsięzięcia.