Aktualności Aktualności

VIII Warmiński Kiermas, Tradycji, Dialogu, Zabawy

Kolejny, tym razem ósmy Warmiński Kiermas, Tradycji, Dialogu, Zabawy już za nami. W minioną sobotę, w Bałdach koło Butryn, odbyła się ta najpopularniejsza w okolicy impreza. W organizacji kiermasu, tradycyjnie już, pomagała liczna grupa leśników z Jedwabna.

Kiermas rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Butrynach. Około godziny 13 na Trakcie Biskupim odsłonięto kolejne dwa głazy pamiątkowe, w tym roku poświęcone biskupom Janu Karolowi Konopackiemu oraz Henrykowi Sorbom.

Henryk Sorbom (1373-1401) – urodził się w Elblągu ok. 1340 r. Był sekretarzem cesarza Karola IV. Został mianowany biskupem przez papieża. Dbał o życie duchowe swych poddanych, przeprowadzając synody. Interesował się także pełnym nawróceniem powierzchownie schrystianizowanych Prusów. Jego panowanie cechowała dobra współpraca z zakonem krzyżackim oraz działalność kolonizatorska. Lokował ostatnie warmińskie miasta – Bisztynek i Biskupiec.

Jan Karol Konopacki (1643) – urodził się prawdopodobnie w roku 1583. W młodości był podróżnikiem, poznał kilka języków. Zanim został duchownym był starostą dybowskim i nauczycielem królewicza Aleksandra Wazy. Nie doczekał się objęcia diecezji warmińskiej. Po wyborze na biskupa warmińskiego i zatwierdzeniu przez papieża zmarł w Tyńcu.

Po odsłonięciu głazów aktorzy z Teatru im. Jaracza w Olsztynie odegrali przed liczną publicznością inscenizację powitania biskupa Ignacego Krasickiego przez wszystkie stany warmińskie. Po inscenizacji, wśród wielu atrakcji, można było obejrzeć popisy tańca i śpiewu kapel ludowych z „Węgojską Stróżką" na czele.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje tradycyjnych rzemiosł i sztuki ludowej oraz stoiska handlowe lokalnych twórców. W tym roku królowały specjały lokalnej kuchni, ku uciesze licznie zgromadzonych turystów. Dzieci i młodzież skrzętnie korzystała z możliwości brania udziału w dawnych zabawach festynowych, konkursach z nagrodami oraz grze terenowej „Warmińskie Straszydła".

Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane przez Nadleśnictwo Jedwabno. Goście bardzo chętnie sprawdzali swoją wiedzę o lesie i jego mieszkańcach w różnych konkursach i zabawach przyrodniczo-leśnych. Każda poprawna odpowiedź nagradzana była drobnym upominkiem. Turyści i miejscowi, w ten wyjątkowo upalny dzień, z ulgą odpoczywali w cieniu gościnnego stoiska.

Kiermas, poprzez ciekawe i nietuzinkowe nawiązanie do barwnej historii i bogatej tradycji tego regionu, doskonale promuje dzisiejsze walory kulturowe oraz przyrodnicze Warmii.