Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sadzimy las!

Sadzimy las!

Sadzenie nowego pokolenia lasu to już coroczna "tradycja". W tym roku w Nadleśnictwie Jedwabno ponad milion drzewek trafi na specjalnie przygotowane powierzchnie odnowieniowe.

Wielkie sadzenie lasu - nie tylko z nazwy, ponieważ w tym roku posadzimy w Nadleśnictwie Jedwabno aż  1 100 000,00 szt. drzewek.  Oznacza to, że młode pokolenia lasu pojawi się na ok. 165 ha powierzchni zrębowych. Ponad 20% z nich zostanie odnowiona naturalnie,  specjalnie pozostawione drzewa nasienne obsypią nasionami glebę na której skiełkują siewki. W tym wypadku zadaniem leśnika jest tylko doglądanie i podziwianie niesamowitej  natury.

Jednakże zdecydowana większość powierzchni będzie odnowiona poprzez sadzenie. To odpowiedzialne zadanie, zarówno dla leśniczego jak i pracowników Zakładów Usług Leśnych. W zależności od gatunku, wieku i rodzaju sadzonki zróżnicowany jest też sposób sadzenia. Króluje jednak jedna zasada - zielonym do góry! Może to jednak zmylić przy drzewkach liściastych, które póki co jeszcze się nie zazieleniły. Sadzonki, dzięki którym powstaje nowe pokolenie lasu pochodzą ze szkółek leśnych, gdzie przez pierwsze lata swojego życia są pielęgnowane. Głównym gatunkiem jaki sadzić będą leśnicy z Jedwabna będzie sosna - to królowa polskich lasów, ale także dęba, brzozę, świerka.

Ustawa o lasach zobowiązuje leśników oraz  prywatnych właścicieli lasu do jego odnowienia, w miejscu w którym został on wycięty. Na ponowne posadzenie drzew przewidziany jest okres pięciu lat.