Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

"Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska."

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

                                     Małgorzata Haze, redaktor serwisu internetowego Lasów Państwowych

W Nadleśnictwie Jedwabno obowiązuje aktualnie Plan Urządzenia Lasu na lata 2016-2025, z którym zapoznać się można na stronie Biuletynu Informacji Publicznej naszego Nadleśnictwa.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzątanie Świata z Zespołem Szkół w Jedwabnie

Sprzątanie Świata z Zespołem Szkół w Jedwabnie

Kolejny raz dzieci z Zespołu Szkół w Jedwabnie posprzątały ich okoliczny świat

W dniu 16 września 2022 r. Zespół Szkół w Jedwabnie, we współpracy z Nadleśnictwem Jedwabno, Nadleśnictwem Szczytno oraz Urzędem Gminy w Jedwabnie, przeprowadził kolejną akcję „Sprzątanie Świata” będącą częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”. W tym dniu uczniowie postanowili posprzątać swój okoliczny świat pod hasłem „Wszystkie śmieci nasze są”.

Wiedząc, że śmieci w lesie to wciąż ogromny problem –  tylko te zebrane w polskich lasach w 2021 roku wypełniłyby 21 naczep o pojemności 100 litrów – Nadleśnictwo Jedwabno chętnie przyłączyło się do tej akcji oraz wsparło uczestników w bezpiecznym posprzątaniu odpadów. Dlatego też pracownicy nadleśnictwa, zaopatrzyli uczestników wydarzenia w worki, rękawiczki oraz towarzyszyli im podczas spacerów po lesie. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w wydarzenie i bardzo szybko zapełniali worki znalezionymi śmieciami. Chcielibyśmy, aby było ich trochę mniej, bo odpady stanowią śmiertelne zagrożenie dla zwierząt oraz powodują skażenie otaczającego nas środowiska.

Aby wynagrodzić trud ciężkiej pracy, Nadleśnictwo Jedwabno zapewniło posiłek regeneracyjny w postaci upieczonej nad ogniskiem kiełbaski oraz butelki napoju. Podczas ogniska, uczestnicy mogli wysłuchać krótkiej pogadanki o ochronie środowiska oraz konieczności zbierania i segregowania odpadów. Wymieniono także liczne spostrzeżenia na temat otaczającej nas przyrody i sposobów na ochronę jej przed zaśmiecaniem.

Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom akcji za ich trud oraz uważne słuchanie podczas naszych spotkań. Akcja „Sprzątanie Świata” wraca, po pandemii, do kalendarza cyklicznych wydarzeń współorganizowanych przez Nadleśnictwo Jedwabno. Może za rok śmieci będzie już mniej?

Darz Bór!