Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

+48 532 088 621

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sadzimy las!

Sadzimy las!

Sadzenie nowego pokolenia lasu to już coroczna "tradycja". W tym roku w Nadleśnictwie Jedwabno ponad milion drzewek trafi na specjalnie przygotowane powierzchnie odnowieniowe.

Wielkie sadzenie lasu - nie tylko z nazwy, ponieważ w tym roku posadzimy w Nadleśnictwie Jedwabno aż  1 100 000,00 szt. drzewek.  Oznacza to, że młode pokolenia lasu pojawi się na ok. 165 ha powierzchni zrębowych. Ponad 20% z nich zostanie odnowiona naturalnie,  specjalnie pozostawione drzewa nasienne obsypią nasionami glebę na której skiełkują siewki. W tym wypadku zadaniem leśnika jest tylko doglądanie i podziwianie niesamowitej  natury.

Jednakże zdecydowana większość powierzchni będzie odnowiona poprzez sadzenie. To odpowiedzialne zadanie, zarówno dla leśniczego jak i pracowników Zakładów Usług Leśnych. W zależności od gatunku, wieku i rodzaju sadzonki zróżnicowany jest też sposób sadzenia. Króluje jednak jedna zasada - zielonym do góry! Może to jednak zmylić przy drzewkach liściastych, które póki co jeszcze się nie zazieleniły. Sadzonki, dzięki którym powstaje nowe pokolenie lasu pochodzą ze szkółek leśnych, gdzie przez pierwsze lata swojego życia są pielęgnowane. Głównym gatunkiem jaki sadzić będą leśnicy z Jedwabna będzie sosna - to królowa polskich lasów, ale także dęba, brzozę, świerka.

Ustawa o lasach zobowiązuje leśników oraz  prywatnych właścicieli lasu do jego odnowienia, w miejscu w którym został on wycięty. Na ponowne posadzenie drzew przewidziany jest okres pięciu lat.