Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Wyłuszczarnia nasion

Wyłuszczarnia nasion

Obiekt został oddany do użytkowania w 1992 roku i składa się z trzech części: - magazyn szyszek - pomieszczenia wyłuszczania i czyszczenia nasion - magazyn nasion

     Zadaniem tej jednostki jest – wyłuszczanie i przechowywanie nasion głównie na potrzeby własne nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, oraz przechowywanie rezerw i zapasów ogólnych na potrzeby tutejszej RDLP. Jednak możliwości produkcyjne i obsługiwanie szczególnej bazy nasiennej (regiony mateczne dla Lasów Taborskich, Lasów Napiwodzko-Ramuckich, Puszczy Piskiej, oraz duża ilość plantacji i plantacyjnych upraw nasiennych dla sosny , świerka, modrzewia brzozy i lipy) zezwala na sprzedaż nasion w inne regiony Polski i na eksport.

Proces pozyskania nasion polega na: - wysuszeniu szyszek - wydobyciu z nich nasion –czyszczeniu i sortowaniu oraz suszeniu i pakowaniu.
Głównymi wyłuszczanymi gatunkami są: sosna, świerk, modrzew, oraz olsza i brzoza.
Suszenie szyszek i nasion wykonywane jest w szafach suszarniczych z elektronicznym procesem sterowania. Czas suszenia jednej partii szyszek wynosi od 8 do 16 godzin w zależności od gatunku i wilgotności początkowej.
Czyszczenie i sortowanie wykonuje się na następujących urządzeniach: separator sitowy, separator powietrzny, odskrzydlacz.
Nasiona przechowywane są w opakowaniach foliowych i kartonach w chłodni w temperaturze ok. –5oC.

                    Separator sitowy.                                 

      
      Zakres usług wykonywanych w Wyłuszczarni Nasion w Jedwabnie

 

1.      Wyłuszczanie szyszek drzew iglastych.

2.      Wyłuszczanie, czyszczenie i przechowywanie nasion olszy,

3.      Suszenie, czyszczenie i przechowywanie nasion brzozy (bez skrzydełek)

4.      Suszenie, czyszczenie i przechowywanie nasion buka w tem.-100C

5.      Suszenie, czyszczenie i przechowywanie innych nasion w tem. ( -30 do –50C)

6.      Stratyfikacje nasion: lipy-skrócona, buka, jesionu, klonu, grabu.

7.      Termoterapia nasion dębu.