Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Na terenie Nadleśnictwa znajdują się 2 rezerwaty przyrody podlegające ochronie częściowej. Posiadają one plany ochrony rezerwatu.

 

Rezerwat leśny  „Dęby Napiwodzkie"

utworzony został dnia 11 maja 1989r. na podstawie Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych MP Nr 17 poz. 120.

Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych zbiorowisk o charakterze naturalnym - grądu, łęgu olchowego i boru mieszanego występujących na wale ozowym.

Głównym przedmiotem ochrony są naturalne fitocenozy oraz wiele starych pomnikowych dębów.

Rezerwat „Dęby Napiwodzkie" położony jest w całości w województwie warmińsko–mazurskim, powiat Szczytno, gmina Jedwabno (w pobliżu szosy asfaltowej Jedwabno–Nidzica, między wsią Kot a Nowe Borowe), w Leśnictwie Nowy Las. Łączna powierzchnia wynosi 37, 11 ha. Bardzo istotną wartość rezerwatu stanowią liczne pomnikowe 300 – 350 letnie dęby i ok. 200 letnie sosny. Mimo niewielkiej powierzchni rezerwatu występuje w nim 13 gatunków drzew i 9 gatunków krzewów.

Wał ozowy  w Rezerwacie Dęby Napiwodzkie


Rezerwat  faunistyczny „Małga"

utworzony dnia 9 października 1991r. na podstawie Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych MP Nr 38 poz. 273, §12.

Celem ochrony jest zachowanie noclegowisk żurawi w okresie wędrówki wiosennej i jesiennej, miejsc gniazdowania, żerowania i tokowania kilku rzadkich gatunków ptaków.

Głównym przedmiotem ochrony jest zamieszkująca rezerwat fauna, a zwłaszcza bogata ornitofauna.

Rezerwat „Małga" położony jest w całości w województwie warmińsko – mazurskim, powiat Szczytno, gmina Jedwabno, w Leśnictwie Dębowiec oraz w Leśnictwie Uścianek o łącznej powierzchni 164,26 ha w tym 140,87 ha zajmują bagna.

Pozostałości wieży kościelnej w byłej miejscowości Małga na granicy Rezerwatu Przyrody Małga


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Wyłuszczarnia nasion

Wyłuszczarnia nasion

Obiekt został oddany do użytkowania w 1992 roku i składa się z trzech części: - magazyn szyszek - pomieszczenia wyłuszczania i czyszczenia nasion - magazyn nasion

     Zadaniem tej jednostki jest – wyłuszczanie i przechowywanie nasion głównie na potrzeby własne nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, oraz przechowywanie rezerw i zapasów ogólnych na potrzeby tutejszej RDLP. Jednak możliwości produkcyjne i obsługiwanie szczególnej bazy nasiennej (regiony mateczne dla Lasów Taborskich, Lasów Napiwodzko-Ramuckich, Puszczy Piskiej, oraz duża ilość plantacji i plantacyjnych upraw nasiennych dla sosny , świerka, modrzewia brzozy i lipy) zezwala na sprzedaż nasion w inne regiony Polski i na eksport.

Proces pozyskania nasion polega na: - wysuszeniu szyszek - wydobyciu z nich nasion –czyszczeniu i sortowaniu oraz suszeniu i pakowaniu.
Głównymi wyłuszczanymi gatunkami są: sosna, świerk, modrzew, oraz olsza i brzoza.
Suszenie szyszek i nasion wykonywane jest w szafach suszarniczych z elektronicznym procesem sterowania. Czas suszenia jednej partii szyszek wynosi od 8 do 16 godzin w zależności od gatunku i wilgotności początkowej.
Czyszczenie i sortowanie wykonuje się na następujących urządzeniach: separator sitowy, separator powietrzny, odskrzydlacz.
Nasiona przechowywane są w opakowaniach foliowych i kartonach w chłodni w temperaturze ok. –5oC.

                    Separator sitowy.                                 

      
      Zakres usług wykonywanych w Wyłuszczarni Nasion w Jedwabnie

 

1.      Wyłuszczanie szyszek drzew iglastych.

2.      Wyłuszczanie, czyszczenie i przechowywanie nasion olszy,

3.      Suszenie, czyszczenie i przechowywanie nasion brzozy (bez skrzydełek)

4.      Suszenie, czyszczenie i przechowywanie nasion buka w tem.-100C

5.      Suszenie, czyszczenie i przechowywanie innych nasion w tem. ( -30 do –50C)

6.      Stratyfikacje nasion: lipy-skrócona, buka, jesionu, klonu, grabu.

7.      Termoterapia nasion dębu.