Zanocuj w jedwabieńskich lasach

Zanocuj w jedwabieńskich lasach na stokach Złotych Gór

O Złotych Górach, porośnięte lasem wzgórza w pobliżu Zimnej Wody, krążyło wiele mazurskich opowieści.
Wedle najbardziej znanej opowieści, na Złotej Górze ukazywała się kiedyś prześliczna panna,
która wydostawała się z podziemnego pałacu przez zagłębienie w ziemi.
Kto tylko ją zobaczył, drżał i nie śmiał się zbliżyć.
Lecz pewien młodzieniec, zatopiony w myślach, nie widząc co się dookoła dzieje,
podszedł do niej i rzekła do niego:
"Jeżeli mnie wybawisz z mojej samotności, możesz żądać ode mnie w nagrodę, czego tylko zechcesz".

Jak zakończyło się spotkanie młodzieńca z prześliczną panną?
Może sam się przekonasz, czy wciąż widać prześliczną pannę na Złotej Górze?

Lokalizacja widoczna jest również na mapie mBDL oraz z poziomu aplikacji mBDL Android lub IOS, z menu wybierz - mapy BDL - mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno oraz na jakich zasadch można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą. 
  • Nadleśnictwo Jedwabno informuje o braku miejsc do rozniecania ognia w wyznaczonym obszarze
  1. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  2. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu oraz informacjami dostępnymi na stronie nadleśnictwa
  3. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
  4. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie maja obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
  • na wyznaczonym obszarze polowania organizuje Wojskowe Koło Łowieckie "DZICZY JAR"
  1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce i/lub więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres mailowy jedwabno@olsztyn.lasy.gov.pl lub lukasz.rusc@olsztyn.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontak do koordynatora programu w nadleśnictwie

Łukasz Ruść
e-mail: lukasz.rusc@olsztyn.lasy.gov.pl
tel.: 89 621 30 53
kom.: 532 088 621

Nadleśnictwo Jedwabno przystąpiło do Programu "Zanocuj w lesie", który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. "Zanocuj w lesie".

Nadleśnictwo Jedwabno informuje o zmianie regulaminie korzystania z obszarów
objętych Programem "Zanocuj w lesie".
Więcej informacji znajduje się w załącznikach dostępnych na dole strony.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Lesistość obszaru w zasięgu naszego Nadleśnictwa wynosi 79,6 % i należy do najwyższych w kraju. Lasy Nadleśnictwa Jedwabno zajmują powierzchnię ponad 29 tysięcy hektarów, lesistość obszaru w zasięgu naszego Nadleśnictwa wynosi 79,6 % i należy do najwyższych w kraju.

Pod względem fizjograficznym lasy Nadleśnictwa dzielą się na dwie wyróżniające się części. Część północną , leżącą na Pojezierzu Olsztyńskim będącym częścią Pojezierza Mazurskiego, to obszar o urozmaiconej - morenowej - rzeźbie terenu z licznymi jeziorami i bagnami oraz mozaiką gleb, będących podłożem różnych biotopów. Część południowa to na ogół płaska równina sandrowa pokryta borami sosnowymi.

Warunki glebowe i cechy klimatu sprawiają, że głównym gatunkiem występującym w lasach nadleśnictwa jest sosna znajdująca na tym obszarze dobre warunki wzrostu i rozwoju, osiągając wyżej niż średnią jakość techniczną w VI klasie wieku (60 lat -80 lat). Poza sosną duże znaczenie jako gatunki lasotwórcze mają dąb, olcha, brzoza, świerk i modrzew.

Bory świeże oraz bory mieszane zajmują aż 64% powierzchni leśnej Nadleśnictwa. W typowym wariancie bór świeży tworzy drzewostan sosnowy z domieszką brzozy, luźny podszyt to na ogół nisko ugałęzione dęby i czasem jałowce, natomiast runo tworzy zwarty łan borówki czernicy wśród kobierca mchów. Bór mieszany świeży zajmuje siedliska trochę żyźniejsze i odróżnia się od boru świeżego bardziej gonnym drzewostanem oraz pożądanym dolnym pietrem z dębów, brzóz, świerków i innych gatunków drzew i krzewów. Siedliska lasowe stanowią 27 % powierzchni leśnej Nadleśnictwa, przy największym udziale siedliska lasu mieszanego świeżego - 19,8%, natomiast siedliska olsowe zajmują 6,5% powierzchni leśnej.