Wydawca treści Wydawca treści

Powierzchnie referencyjne

Powierzchnie referencyjne to reprezentatywne przykłady istniejących ekosystemów zachowane w stanie naturalnym bądź zbliżonym do naturalnego.

Takie enklawy i obszary objęte ochroną prawną, tam gdzie w planach ich ochrony ustalono taką potrzebę, są wyłączone z użytkowania. W przypadku terenów leśnych, za ekosystem uznaje się typ siedliskowy lasu. Ekosystem referencyjny jest zachowany w ilości nie mniejszej niż 1% jego powierzchni w ramach jednostki certyfikowanej. Łączna powierzchnia zachowanych ekosystemów jest nie mniejsza niż 5% powierzchni jednostki certyfikowanej.
Wybór obszarów leśnych objętych ochroną następuje w oparciu o rozpoznanie kluczowych walorów biologicznych między innymi poprzez konsultacje z jednostkami naukowymi, organizacjami przyrodniczymi oraz samorządami.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kampania "Oszczędzamy energię"

Kampania "Oszczędzamy energię"

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach kampanii #OszczędzamyEnergię podpowiada, jakie zmiany wprowadzić w codziennych nawykach, aby zmniejszyć zużycie energii. Wpłyną one zarówno na wzrost oszczędności w naszych portfelach, jak i na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Zachęcamy do przejrzenia specjalnie przygotowanych grafik oraz wprowadzenia znajdujących się na nich porad do swojej codzienności. Więcej informacji na stronie internetowej Oszczędzamy Energię.

Lasy Państwowe również angażują się w działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zapewnienie samowystarczalności energetycznej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Jednym z flagowych projektów rozwojowych jest Las Energii, którego głównym celem jest transformacja energetyczna organizacji.

Projekt obejmuje wiele różnorodnych, ale uzupełniających się zadań oraz inwestycji, m.in. produkcja energi z OZE (instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe), zakup pojazdów napędzanych energią elektryczną, zwiększenie efektywności energetycznej Lasów Państwowych poprzez stosowanie innowacyjnych metod zarządzania energią.