Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ocalić od zagrożenia

Ocalić od zagrożenia

W roku 2018 r. na terenie ostoi cietrzewia zostanie przeprowadzona przez Komitet Ochrony Orłów inwentaryzacja jastrzębia, kruka oraz puchacza.

 

Nadleśnictwo Jedwabno już od 2012 r. czynnie angażuje się w ochronę cietrzewia. Dawny poligon Muszaki był niegdyś jedną z największych ostoi cietrzewia w Polsce. W chwili obecnej prowadzonych jest szereg działań mających na celu w jak największym stopniu odbudowanie lokalnej populacji, zapewnienie jej stabilności  i przywróceniu tym samym tego rzadkiego kuraka do środowiska naturalnego.

Istotną kwestią jest poznanie czynników negatywnych i limitujących liczebność populacji. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam określić, że jednym z największych wrogów naturalnych cietrzewia jest jastrząb. Znane są także przypadki drapieżnictwa przez puchacza i kruki, które skutecznie mogą ograniczać liczbę jaj i piskląt.

Inwentaryzacją objęte zostaną wszystkie drzewostany powyżej 70 lat w ostoi cietrzewia wraz z buforem 3 kilometry od granic.  Łączna powierzchnia inwentaryzacji wynosi ponad 3 tys. ha. Metodyka opiera sie na szczegółowym przeszukaniu metodą tyraliery wszystkich wyznaczonych drzewostanów, lokalizując tym samym gniazda jastrzębi oraz kruków.

Jastrząb to niezwykle wyrafinowany myśliwy, atakuje ofiarę niskim lotem, na krótkim odcinku może osiągać znaczne prędkości zachowując przy tym także dużą zwrotność. Zdarza się, że atakuje lotem "nurkowym" z dużej wysokości.  Dodatkowo otwarty teren poligonu niezwykle sprzyja takim polowaniom i odpowiada jastrzębiom. Odławiane, obrączkowane i translokowane na dalekie odległości i tak wracają, co jest najlepszym dowodem na to, że biotop i baza pokarmowa na poligonie  jest dla nich bardzo atrakcyjna.

Należy również pamiętać  o tym, że zagrożeniem dla cietrzewi nie są jedynie latające drapieżniki atakujące z powietrza...  Otaczające poligon murawy napiaskowe, wrzosowiska,  bory sosnowe  pełne są nor a co za tym idzie naziemnych "nieprzyjaciół".  W ramach realizowanego projektu pn. "Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce" zaplanowano również inwentaryzację nor lisa, jenota oraz borsuka.