Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody stan na 05.07.2023 r.

"Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości naukowej, kulturowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami (...)"

Na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Jedwabno znajduje się łącznie 74 szt. drzew i krzewów o wymiarach pomnikowych. Spośród drzew  zdecydowaną większość stanowią dęby - 22 szt. następnie daglezja zielona - 7 szt. oraz po 1 szt. sosny zwyczajnej i lipy drobnolistnej. Natomiast jeśli chodzi krzewiaste pomniki przyrody to na terenie Nadleśnictwo Jedwabno występuja 3 skupiska pomnikowych jałowców.

Sumując  w Nadleśnictwie Jedwabno znajduje się:

- 12 pojedynczych drzew pomnikowych

- 8 skupisk (grupy) pomników przyrody 


"Pomnikowy" dąb w okolicy leśniczówki Dębowa Kępa

 

"Pomnikowe" daglezje na ścieżce dydaktycznej

 

"Pomnikowy" dąb w rezerwacie Deby Napiwodzkie

Materiały do pobrania


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Lesistość obszaru w zasięgu naszego Nadleśnictwa wynosi 79,6 % i należy do najwyższych w kraju. Lasy Nadleśnictwa Jedwabno zajmują powierzchnię ponad 29 tysięcy hektarów, lesistość obszaru w zasięgu naszego Nadleśnictwa wynosi 79,6 % i należy do najwyższych w kraju.

Pod względem fizjograficznym lasy Nadleśnictwa dzielą się na dwie wyróżniające się części. Część północną , leżącą na Pojezierzu Olsztyńskim będącym częścią Pojezierza Mazurskiego, to obszar o urozmaiconej - morenowej - rzeźbie terenu z licznymi jeziorami i bagnami oraz mozaiką gleb, będących podłożem różnych biotopów. Część południowa to na ogół płaska równina sandrowa pokryta borami sosnowymi.

Warunki glebowe i cechy klimatu sprawiają, że głównym gatunkiem występującym w lasach nadleśnictwa jest sosna znajdująca na tym obszarze dobre warunki wzrostu i rozwoju, osiągając wyżej niż średnią jakość techniczną w VI klasie wieku (60 lat -80 lat). Poza sosną duże znaczenie jako gatunki lasotwórcze mają dąb, olcha, brzoza, świerk i modrzew.

Bory świeże oraz bory mieszane zajmują aż 64% powierzchni leśnej Nadleśnictwa. W typowym wariancie bór świeży tworzy drzewostan sosnowy z domieszką brzozy, luźny podszyt to na ogół nisko ugałęzione dęby i czasem jałowce, natomiast runo tworzy zwarty łan borówki czernicy wśród kobierca mchów. Bór mieszany świeży zajmuje siedliska trochę żyźniejsze i odróżnia się od boru świeżego bardziej gonnym drzewostanem oraz pożądanym dolnym pietrem z dębów, brzóz, świerków i innych gatunków drzew i krzewów. Siedliska lasowe stanowią 27 % powierzchni leśnej Nadleśnictwa, przy największym udziale siedliska lasu mieszanego świeżego - 19,8%, natomiast siedliska olsowe zajmują 6,5% powierzchni leśnej.