Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Według administracji leśnej Nadleśnictwo Jedwabno podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i podzielone jest na dwa obręby leśne: Dłużek i Zimna Woda.
Powierzchnia gruntów w zarządzie Nadleśnictwa, według stanu na dzień 1 stycznia 2016r., wynosi 29 746,37 ha, w tym powierzchnia lasów 28 601,57 ha. 

Położenie geograficzne

Nadleśnictwo Jedwabno położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego w gminach: Jedwabno, Pasym, Wielbark (powiat szczycieński),  Olsztynek, Purda (powiat olsztyński)  Janowo, Nidzica (powiat nidzicki).
Siedziba Nadleśnictwa mieści się w Jedwabnie, miejscowości gminnej leżącej około 45 km na południowy-wschód od Olsztyna.

Swym zasięgiem terytorialnym Nadleśnictwo Jedwabno obejmuje część Równiny Mazurskiej oraz Pojezierza Olsztyńskiego. Lasy Nadleśnictwa wchodzą w skład Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, stanowiąc jej środkową i południową część.

Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej lasy nadleśnictwa położone są w II Krainie Mazursko - Podlaskiej, w mezoregionach Pojezierza Mragowskiego(II.2) - częćś północno-wschodnia i Puszcz Mazurskich (II.4) - pozostała część.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spychowskie cietrzewie w Jedwabnie

Spychowskie cietrzewie w Jedwabnie

Spychowskie cietrzewie już są u nas i adaptują się do ich nowego domu

Na początku sierpnia z Ośrodka Hodowli Cietrzewia prowadzonego przez pracowników Nadleśnictwa Spychowo, dotarły do Nadleśnictwa Jedwabno kolejne młode cietrzewie. W celu adaptacji młodych osobników tego niezwykłego i rzadko spotykanego w naszych polskich lasach kuraka leśnego, w ostoi na terenie byłego Poligonu Muszaki zostały przygotowane specjalne woliery adaptacyjne. Zostały tak skonstruowane, aby młode miały stały kontakt z kurą matką, a wnętrze wypełnione jest naturalną roślinnością, stanowiącą element ich diety (kępki wrzosu, młode i niewielkie sosny oraz świerki). Dodatkowo otoczone są one specjalną siatką, aby ochronić cietrzewie przed drapieżnikami.

Taka powierzchnia adaptacyjna pozwala na przeprowadzenie restytucji cietrzewia metodą „born to be free, w której stadka rodzinne, złożone z młodych osobników i kury matki, mogą zapoznać się z nowym biotopem oraz nauczyć się naturalnych zachowań od swojej opiekunki. W tym czasie są pod stałą obserwacją opiekunów powierzchni adaptacyjnej oraz pracowników Nadleśnictwa Jedwabno. Starają się oni, aby okres adaptacji przebiegł łagodnie i bez zbędnych dodatkowych stresów. Po okresie adaptacji, zostaną one zaobrączkowane, wyposażone w nadajniki VHF oraz wypuszczone do ich nowego domu, jakim staną się jedwabieńskie lasy na terenie byłego poligonu wojskowego Muszaki.

Nadleśnictwo Jedwabno już od 2012 roku realizuje program restytucji cietrzewia, a od 2017 roku uczestniczy w realizacji rozwojowego projektu ochrony cietrzewia koordynowanego przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych pn. „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce” finansowanego ze środków Funduszu Leśnego. Od 2020 roku młode osobniki dostarczane są do Nadleśnictwa Jedwabno ze specjalnego Ośrodka Hodowli Cietrzewia przy Nadleśnictwie Spychowo, którego zadaniem jest hodowla cietrzewi, które następnie wsiedlane są do środowiska naturalnego, czego celem jest zwiększenie liczebności oraz wzbogacenie puli genowej lokalnych populacji. Dzięki takiej współpracy, ptaki unikają długiej podróży oraz nadmiernego stresu.

Dowodem na sukces poniesionych trudów oraz ciężkiej pracy wszystkich zaangażowanych osób są słyszane na wiosnę toki cietrzewia, podczas których kogut, dzięki swej melodyjnej piosenki, poszukuje swej partnerki. Być może po lasach byłego poligonu biega już kolejne pokolenie wsiedlonych wcześniej ptaków? Kto wie, czas pokaże!

Darz Bór!