Wydawca treści Wydawca treści

Obszary Natura 2000

Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000 jest systemem ochrony zagrożonych składników różnorodności biologicznej kontynentu europejskiego. Celem utworzenia sieci Natura 2000 jest zachowanie zarówno zagrożonych wyginięciem siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, ale też zachowanie wciąż jeszcze powszechnie występujących ekosystemów, reprezentatywnych dla całej Europy.

1. Obszar Natura 2000 „Puszcza Napiwodzko-Ramucka" PLB280007

OSOP Puszcza Napiwodzko-Ramucka obejmuje duży kompleks lasów Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej (116 tys ha). Nadleśnictwo Jedwabno prawie w całości (około 29 tys. ha) leży na obszarze OSOP PLB280007.  Charakterystyczną cechą ostoi jest duża liczba jezior, głównie średnich i małych. W puszczy dominują zwarte kompleksy leśne, natomiast w południowej części ostoi znajdują się unikalne przyrodniczo otwarte tereny byłego poligonu Muszaki, gdzie znajduje się jedna z większych ostoi cietrzewia. OSOP jest także jedną z dwóch największych krajowych ostoi rybołowa, jest również ważnym miejscem gniazdowania kani czarnej, orlika krzykliwego, bielika, żurawia, derkacza.

Gniazdo żurawia

 

Dudek

 

2. Obszar Natura 2000 „Ostoja Napiwodzko-Ramucka" PLH280052

SOOS Ostoja Napiwodzko-Ramucka obejmuje znaczną część Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej (32 tys. ha). Jest to obszar składający się z 9 oddzielonych od siebie, najwartościowszych pod względem przyrodniczym kompleksów. Na terenie Nadleśnictwa Jedwabno znajduje się pięć spośród tych dziewięciu ( około 6,5 tys. ha). Na terenie ostoi ponad 70% stanowią obszary leśne, wśród których znajduje się pełne spektrum siedlisk charakterystycznych dla Działu Północnego Polski. SOOS Ostoja Napiwodzko-Ramucka to przede wszystkim dobrze zachowane jeziora, ekosystemy torfowiskowe, lasy grądowe, bory chrobotkowe oraz rozległe murawy na byłym poligonie Muszaki. Wśród gatunków będących w zainteresowaniu UE występują na terenie ostoi m.in. wilki, wydry, żółwie błotne, pachnica dębowa, czerwończyk nieparek a także takie gatunki roślin jak lipiennik Loesela, sierpowiec błyszczący, sasanka otwarta.

Torfowisko

 

Sierpowiec błyszczący, Bagno Krzywek

 

Bagno Krzywek

 

Jezioro Priamy


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zanocuj w jedwabieńskich lasach

Zanocuj w jedwabieńskich lasach

Zanocuj w jedwabieńskich lasach na stokach Złotych Gór

O Złotych Górach, porośnięte lasem wzgórza w pobliżu Zimnej Wody, krążyło wiele mazurskich opowieści.
Wedle najbardziej znanej opowieści, na Złotej Górze ukazywała się kiedyś prześliczna panna,
która wydostawała się z podziemnego pałacu przez zagłębienie w ziemi.
Kto tylko ją zobaczył, drżał i nie śmiał się zbliżyć.
Lecz pewien młodzieniec, zatopiony w myślach, nie widząc co się dookoła dzieje,
podszedł do niej i rzekła do niego:
"Jeżeli mnie wybawisz z mojej samotności, możesz żądać ode mnie w nagrodę, czego tylko zechcesz".

Jak zakończyło się spotkanie młodzieńca z prześliczną panną?
Może sam się przekonasz, czy wciąż widać prześliczną pannę na Złotej Górze?

Lokalizacja widoczna jest również na mapie mBDL oraz z poziomu aplikacji mBDL Android lub IOS, z menu wybierz - mapy BDL - mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno oraz na jakich zasadch można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą. 
  • Nadleśnictwo Jedwabno informuje o braku miejsc do rozniecania ognia w wyznaczonym obszarze
  1. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  2. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu oraz informacjami dostępnymi na stronie nadleśnictwa
  3. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
  4. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie maja obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
  • na wyznaczonym obszarze polowania organizuje Wojskowe Koło Łowieckie "DZICZY JAR"
  1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce i/lub więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres mailowy jedwabno@olsztyn.lasy.gov.pl lub lukasz.rusc@olsztyn.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontak do koordynatora programu w nadleśnictwie

Łukasz Ruść
e-mail: lukasz.rusc@olsztyn.lasy.gov.pl
tel.: 89 621 30 53
kom.: 532 088 621

Nadleśnictwo Jedwabno przystąpiło do Programu "Zanocuj w lesie", który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. "Zanocuj w lesie".

Nadleśnictwo Jedwabno informuje o zmianie regulaminie korzystania z obszarów
objętych Programem "Zanocuj w lesie".
Więcej informacji znajduje się w załącznikach dostępnych na dole strony.