Wydawca treści Wydawca treści

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Za praojców nordic walkingu można uznać fińskich narciarzy, którzy w latach 30. XX w. włączyli spacery z kijkami narciarskimi do swojego letniego treningowego. Ale historia sportu, którą znamy dziś, jest o wiele krótsza.

Tak się zaczęło

W 1988 r. Amerykanin Tom Rutlin nieco przerobił zwykłe zjazdowe kijki narciarskie i zaczął promować marsz z nimi, jako oddzielną formę aktywności: exerstrider. Prawie w tym samym czasie Fin Marko Kantaneva wręczył podczas letnich przygotowań kijki narciarskie swoim uczniom trenującym biegi narciarskie. Na podstawie obserwacji młodych zawodników oraz badań przeprowadzonych później w Finnish Sports Institute w Vierumäki, Kantaneva napisał pracę magisterską poświęconą sauvakävely, czyli „chodzeniu z kijami". Nazwa nordic walking powstała 1997 r., kiedy fińska firma Exel postanowiła wykorzystać pomysł Kantanevy i wypuściła na rynek pierwsze kije specjalnie zaprojektowane do chodzenia. Tak rozpoczęła się ekspansja jednej z najszybciej zdobywających popularność form aktywności.

Nordic walking był skazany na sukces. Jest idealną dyscypliną w czasach, kiedy tak popularny jest trend active ageing, czyli aktywności osób starszych. Ci, którzy nie czują się na siłach, żeby biegać, jeździć na rowerze czy pływać, zawsze mogą chwycić za kije – bo to zbawienie, dla osób, mających problem nawet ze zwykłym poruszaniem się. Z tego powodu do nordic walkingu przylgnęła nawet opinia trochę niepoważnego „sportu dla emerytów". To błąd. W Skandynawii uprawiają go dosłownie wszyscy, a w Findlandii został nawet włączony do programu wychowania fizycznego w szkołach. Pamiętajmy, nordic walking powstał jako element treningu narciarzy biegowych. Kto widział zdjęcie Norweżki Marit Bjoergen, wie, że ten sport uprawiają twardziele. Nordic walking wykorzystuje oczywiście w swoich treningach także Justyna Kowalczyk.

O co w tym chodzi?

Po co nam w ogóle potrzebne te kije? Czym różni się to od normalnego spaceru? Okazuje się, że podczas zwykłego marszu wykorzystujemy zaledwie 40 proc. naszych mięśni. Ruchy wykonywane podczas marszu z kijami angażują prawie 90 proc. mięśni. A więc nordic walking dużo intensywniej wzmacnia nasze ciało. Przy tym, dzięki kijkom, działają na nie mniejsze obciążenia. Taka aktywność jest więc bezpieczniejsza dla osób otyłych lub z problemami ze stawami kolanowymi. Kijki wymuszają też bardziej wyprostowana sylwetkę i poprawiają stabilność na nierównym terenie.

Uprawianie tego sportu przez godzinę pozwala spalić 400-700 kalorii, czyli o 20-40 proc. więcej niż podczas zwykłego spaceru. Mocniej pracują także płuca – o 20-60 proc. niż w czasie marszu.

Takie efekty osiągniemy oczywiście tylko wtedy, jeśli będziemy stosować odpowiednią technikę marszu. Najpierw zakładamy na ręce paski kijków, tak, by nie były zbyt luźne. Później swobodnie opuszczamy ręce wzdłuż tułowia i ciągniemy kije. Marsz zaczynamy naturalnie, wahadłowo poruszając rękami. Kiedy ramię jest w górze, chwytamy rękojeść kija i cofamy ramię wywierając delikatny nacisk. Kiedy ramię będzie na wysokości biodra, puszczamy rękojeść i znów unosimy ramię, ciągnąc kij. Kiedy wypadniemy z rytmu najlepiej wznowić marsz od ciągnięcia kijów. Kiedy nie jesteśmy pewni swojej techniki, powinniśmy poprosić o konsultacje trenera. To niewielki wydatek, dzięki któremu nasz wysiłek będzie efektywny.
Zapraszamy do lasu

Las jest wydaje się naturalnym środowiskiem dla uprawiania nordic walking. Miękkie leśne ścieżki amortyzują wstrząsy, dzięki czemu spacer po nich jest mniej obciążający stawy niż po chodniku czy asfalcie. Zaletą jest także ich nierówność – dzięki temu nasze mięśnie i stawy pracują w większym zakresie. No i to czyste leśne powietrze…

Nie dziwi więc, że, szczególnie w czasie wakacji, w niektórych lasach można spotkać więcej osób spacerujących z kijami niż bez. Leśnicy już dawno zauważyli, że, stawiając na nordic walking, przyciągną do lasów więcej turystów, więc tworzą kolejne ścieżki do uprawiania tego sportu oraz organizują imprezy dla jego miłośników. Dziś trudniej znaleźć nadleśnictwo, gdzie nie ma specjalnej trasy, niż takie, gdzie one są. Wiele, jeśli nie większość, oznakowana jest tablicami zgodnymi z ogólnoeuropejskimi standardami nordic walking. Na tablicach znajdują się mapy oraz wskazówki dotyczące techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych tego sportu. Informacje na temat tras i planowanych imprez można znaleźć na stronach internetowych Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcji, nadleśnictw oraz w serwisie Czaswlas.pl.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzedaż

Sprzedaż

SPRZEDAŻ DREWNA

 

Lasy Państwowe są głównym dostawcą drewna na polski rynek. Odbiorcami drewna są zarówno duże firmy z branży drzewnej, papierniczej czy meblarskiej jak i mniejsze firmy drzewiarskie – tartaki, drobni producenci wyrobów drewnianych oraz nabywcy indywidualni.

 

Osoby indywidualne zainteresowane zakupem drewna w naszym Nadleśnictwie prosimy o kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500:

  • z biurem Nadleśnictwa – panem Wojciechem Miścierewiczem tel. 089 621 39 75, kom. 608 388 380
  • bezpośrednio z poszczególnymi Leśnictwami (kontakt do leśnictw znajduje się w zakładce: KONTAKT/Leśnictwa

Aktualne ceny detaliczne drewna (loco las – bez kosztów wywozu drewna) są dostępne w materiałach do pobrania „Cennik detaliczny drewna" - u dołu strony.

Masa drewna widniejąca na asygnacie (dokumencie potwierdzającym zakup drewna) lub fakturze wyrażona jest w metrach sześciennych. Przy sprzedaży drewna stosowego do wyliczenia rzeczywistej masy wyrażonej w metrach sześciennych  stosuje się specjalne przeliczniki z metrów przestrzennych (mp) na metry sześcienne (m3).

Dlaczego 1 mp to nie to samo co 1 m3 ?

  =  metr przestrzenny

Ułożone w stos drewno zawiera puste przestrzenie (w tym korę):
Zazwyczaj 1 mp = 0,65 mp (drewno) + 0,35 mp (puste przestrzenie), stąd 1mp = 0,65 m3 (drewna)
Wartość przeliczników uzależniona jest od gatunku i grupy sortymentowej.
Tabelę zawierającą przeliczniki dla drewna stosowego można znaleźć na stronie internetowej aplikacji e-drewno – Słowniki/Przeliczniki dla drewna stosowego

 

SPRZEDAŻ SADZONEK

Sprzedaż sadzonek w Nadleśnictwie Jedwabno prowadzona jest w szkółce "Omulew" od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. Osoby zainteresowane zakupem sadzonek prosimy o kontakt z leśniczym Szkółkarzem – panem Bogdanem Skolimowskim tel. 089 625 92 17, kom. 600 292 889

 

SPRZEDAŻ NASION ORAZ USŁUG OFEROWANYCH PRZEZ WYŁUSZCZARNIĘ NASION

Wyłuszczarnia Nasion przy Nadleśnictwie Jedwabno prowadzi sprzedaż nasion drzew i krzewów zarówno dla jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych oraz odbiorców indywidualnych. 
Wyłuszczarnia Nasion oferuje także usługi w zakresie:

  • wyłuszczania szyszek drzew iglastych
  • wyłuszczanie, czyszczenie i przechowywanie nasion olszy
  • suszenia, czyszczenia i przechowywania nasion brzozy (bez skrzydełek)
  • suszenia, czyszczenia i przechowywania nasion buka w tem.-100°C
  • suszenia, czyszczenia i przechowywania innych nasion w tem. ( -30 do -50°C)
  • stratyfikacji nasion: lipy-skrócona, buka, jesionu, klonu, grabu
  • termoterapii nasion dębu.

Osoby zainteresowane ofertą Wyłuszczarni Nasion prosimy o kontakt telefoniczny z panem Zdzisławem Sztejną - tel. 089 621 37 71 w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500.

Obowiązujący cenniki nasion oraz szyszek po wyłuszarskich dostępne są poniżej w załącznikach.