Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.


Północna część zasięgu administracyjnego olsztyńskiej dyrekcji jest bardziej urozmaicona. Z powodu większej ilości opadów i żyźniejszych gleb, głównie pochodzenia polodowcowego, występują tu drzewostany liściaste i mieszane.
Część środkowa charakteryzuje się nieco słabszymi siedliskami, które powstały na terenach moren czołowych oraz z materiałów międzymorenowych. W tej części dominują siedliska borowe świeże. Jednak w pasie od Miłomłyna do Strzałowa znajdują się największe kompleksy leśne Lasów Taborskich, Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej i Puszczy Piskiej ( w części administrowanej przez RDLP w Olsztynie ) oraz najbardziej urokliwe krajobrazowo tereny leśne przeplatane licznymi jeziorami.

Najbardziej na południe wysuniętą część RDLP Olsztyn charakteryzują siedliska i zbiorowiska roślinne typowe dla terenów będących niegdyś rozlewiskami wód polodowcowych. Fakt ten decyduje dziś o składzie gatunkowym drzewostanów, gdzie niepodzielnie panuje sosna oraz brzoza - gatunki najmniej wymagające co do żyzności gleby.



KLIMAT


Duże zróżnicowanie drzewostanów wynika również z tego, że na obszarze RDLP klimat kontynentalny ściera się z klimatem atlantyckim i dlatego też znajdziemy tutaj fragmenty drzewostanów typowych dla obszarów borealnych jak i drzewostany charakterystyczne dla terenu Pomorza.

Cechy klimatu na terenie RDLP w Olsztynie:


ilość opadów rocznych 500 mm - 634 mm

średnia temperatura 7,0 - 7,7 oC

okres wegetacji wynosi od 190 dni do 200 dni.





GLEBY I SIEDLISKA


Pod względem gatunku panującego w drzewostanach, lasy olsztyńskie można podzielić na trzy rejony. Największy z nich, obejmujący Kurpie oraz południowe części Warmii, Mazur, to rejon z drzewostanami sosnowymi. W części północnej przeważają dąb i świerk pospolity. W zachodniej części występuje buk. W ujęciu statystycznym gatunkiem dominującym w olsztyńskich lasach jest sosna. Pozostałe gatunki zajmują: Brz - 10%, Db, Kl, Wz, Js - 8%, Ol, Św - po 6%, Bk - 4%.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zanocuj w jedwabieńskich lasach

Zanocuj w jedwabieńskich lasach

Zanocuj w jedwabieńskich lasach na stokach Złotych Gór

O Złotych Górach, porośnięte lasem wzgórza w pobliżu Zimnej Wody, krążyło wiele mazurskich opowieści.
Wedle najbardziej znanej opowieści, na Złotej Górze ukazywała się kiedyś prześliczna panna,
która wydostawała się z podziemnego pałacu przez zagłębienie w ziemi.
Kto tylko ją zobaczył, drżał i nie śmiał się zbliżyć.
Lecz pewien młodzieniec, zatopiony w myślach, nie widząc co się dookoła dzieje,
podszedł do niej i rzekła do niego:
"Jeżeli mnie wybawisz z mojej samotności, możesz żądać ode mnie w nagrodę, czego tylko zechcesz".

Jak zakończyło się spotkanie młodzieńca z prześliczną panną?
Może sam się przekonasz, czy wciąż widać prześliczną pannę na Złotej Górze?

Lokalizacja widoczna jest również na mapie mBDL oraz z poziomu aplikacji mBDL Android lub IOS, z menu wybierz - mapy BDL - mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno oraz na jakich zasadch można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą. 
  • Nadleśnictwo Jedwabno informuje o braku miejsc do rozniecania ognia w wyznaczonym obszarze
  1. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  2. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu oraz informacjami dostępnymi na stronie nadleśnictwa
  3. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
  4. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie maja obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
  • na wyznaczonym obszarze polowania organizuje Wojskowe Koło Łowieckie "DZICZY JAR"
  1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce i/lub więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres mailowy jedwabno@olsztyn.lasy.gov.pl lub lukasz.rusc@olsztyn.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontak do koordynatora programu w nadleśnictwie

Łukasz Ruść
e-mail: lukasz.rusc@olsztyn.lasy.gov.pl
tel.: 89 621 30 53
kom.: 532 088 621

Nadleśnictwo Jedwabno przystąpiło do Programu "Zanocuj w lesie", który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. "Zanocuj w lesie".

Nadleśnictwo Jedwabno informuje o zmianie regulaminie korzystania z obszarów
objętych Programem "Zanocuj w lesie".
Więcej informacji znajduje się w załącznikach dostępnych na dole strony.