Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.


Północna część zasięgu administracyjnego olsztyńskiej dyrekcji jest bardziej urozmaicona. Z powodu większej ilości opadów i żyźniejszych gleb, głównie pochodzenia polodowcowego, występują tu drzewostany liściaste i mieszane.
Część środkowa charakteryzuje się nieco słabszymi siedliskami, które powstały na terenach moren czołowych oraz z materiałów międzymorenowych. W tej części dominują siedliska borowe świeże. Jednak w pasie od Miłomłyna do Strzałowa znajdują się największe kompleksy leśne Lasów Taborskich, Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej i Puszczy Piskiej ( w części administrowanej przez RDLP w Olsztynie ) oraz najbardziej urokliwe krajobrazowo tereny leśne przeplatane licznymi jeziorami.

Najbardziej na południe wysuniętą część RDLP Olsztyn charakteryzują siedliska i zbiorowiska roślinne typowe dla terenów będących niegdyś rozlewiskami wód polodowcowych. Fakt ten decyduje dziś o składzie gatunkowym drzewostanów, gdzie niepodzielnie panuje sosna oraz brzoza - gatunki najmniej wymagające co do żyzności gleby.



KLIMAT


Duże zróżnicowanie drzewostanów wynika również z tego, że na obszarze RDLP klimat kontynentalny ściera się z klimatem atlantyckim i dlatego też znajdziemy tutaj fragmenty drzewostanów typowych dla obszarów borealnych jak i drzewostany charakterystyczne dla terenu Pomorza.

Cechy klimatu na terenie RDLP w Olsztynie:


ilość opadów rocznych 500 mm - 634 mm

średnia temperatura 7,0 - 7,7 oC

okres wegetacji wynosi od 190 dni do 200 dni.





GLEBY I SIEDLISKA


Pod względem gatunku panującego w drzewostanach, lasy olsztyńskie można podzielić na trzy rejony. Największy z nich, obejmujący Kurpie oraz południowe części Warmii, Mazur, to rejon z drzewostanami sosnowymi. W części północnej przeważają dąb i świerk pospolity. W zachodniej części występuje buk. W ujęciu statystycznym gatunkiem dominującym w olsztyńskich lasach jest sosna. Pozostałe gatunki zajmują: Brz - 10%, Db, Kl, Wz, Js - 8%, Ol, Św - po 6%, Bk - 4%.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzątanie Świata z Zespołem Szkół w Jedwabnie

Sprzątanie Świata z Zespołem Szkół w Jedwabnie

Kolejny raz dzieci z Zespołu Szkół w Jedwabnie posprzątały ich okoliczny świat

W dniu 16 września 2022 r. Zespół Szkół w Jedwabnie, we współpracy z Nadleśnictwem Jedwabno, Nadleśnictwem Szczytno oraz Urzędem Gminy w Jedwabnie, przeprowadził kolejną akcję „Sprzątanie Świata” będącą częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”. W tym dniu uczniowie postanowili posprzątać swój okoliczny świat pod hasłem „Wszystkie śmieci nasze są”.

Wiedząc, że śmieci w lesie to wciąż ogromny problem –  tylko te zebrane w polskich lasach w 2021 roku wypełniłyby 21 naczep o pojemności 100 litrów – Nadleśnictwo Jedwabno chętnie przyłączyło się do tej akcji oraz wsparło uczestników w bezpiecznym posprzątaniu odpadów. Dlatego też pracownicy nadleśnictwa, zaopatrzyli uczestników wydarzenia w worki, rękawiczki oraz towarzyszyli im podczas spacerów po lesie. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w wydarzenie i bardzo szybko zapełniali worki znalezionymi śmieciami. Chcielibyśmy, aby było ich trochę mniej, bo odpady stanowią śmiertelne zagrożenie dla zwierząt oraz powodują skażenie otaczającego nas środowiska.

Aby wynagrodzić trud ciężkiej pracy, Nadleśnictwo Jedwabno zapewniło posiłek regeneracyjny w postaci upieczonej nad ogniskiem kiełbaski oraz butelki napoju. Podczas ogniska, uczestnicy mogli wysłuchać krótkiej pogadanki o ochronie środowiska oraz konieczności zbierania i segregowania odpadów. Wymieniono także liczne spostrzeżenia na temat otaczającej nas przyrody i sposobów na ochronę jej przed zaśmiecaniem.

Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom akcji za ich trud oraz uważne słuchanie podczas naszych spotkań. Akcja „Sprzątanie Świata” wraca, po pandemii, do kalendarza cyklicznych wydarzeń współorganizowanych przez Nadleśnictwo Jedwabno. Może za rok śmieci będzie już mniej?

Darz Bór!