Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Tereny obecnego Nadleśnictwa Jedwabno były częścią dawnej puszczy „Wielki Patrąk" lub „Patrąk", później nazwanej też lasami napiwodzko - ramuckimi. Zamieszkiwało je pruskie plemię Galindów. Zostali oni szybko wytępieni przez Krzyżaków, a ich osiedla z powrotem zarosły puszczą.

W latach wojny trzynastoletniej od 1454 do 1466 roku tereny te na mocy dokumentu inkorporacyjnego włączono do Polski, ale po postanowieniach traktatu pokojowego w Toruniu powróciły pod władzę Zakonu.

Należy przypuszczać, że w ówczesnych lasach panującymi gatunkami były drzewa iglaste, ale udział gatunków liściastych był znacznie wyższy od dzisiejszego. W lasach występowały sosny, dęby, świerki, graby, klony, lipy, wiązy, jesiony, brzozy, i olchy. Już za czasów władzy Zakonu niektórym braciom zakonnym powierzano opiekę nad lasami. W wieku XVI dokonano podziału puszczy na ostępy, którymi zarządzali ostępowi zwerbowani z miejscowych osadników. W roku 1739 zarządzeniem króla pruskiego przemianowano ostępy na leśnictwa, mianowano leśniczych, oraz wprowadzono urząd nadleśniczego.

W wieku XIX przeprowadzono urządzanie lasów, wprowadzono gospodarkę zrębową, a za cel gospodarczy uznano rentowność. Już wówczas w lasach państwowych stosowano 140-letnią kolej rębności, a użytkowanie prowadzono rębniami zupełnymi.

W 1945 roku utworzono nadleśnictwa Dłużek i Zimna Woda włączając do nich powierzchnię dawnych lasów państwowych, a także niektóre lasy prywatne przejęte przez Skarb Państwa na mocy dekretu o reformie rolnej z 12.XII.1944 roku. W początkowych latach gospodarka leśna oparta była o dane sporządzonej w 1946 roku przybliżonej tabeli klas wieku, a później sporządzono prowizoryczne plany urządzania lasu: w Nadleśnictwie Dłużek na lata 1948/49 - 1957/58, a w Nadleśnictwie Zimna Woda na lata 1953 - 1963.

W roku 1973 oba nadleśnictwa połączono w jedno, tworząc nadleśnictwo dwuobrębowe składające się z odrębów Dłużek i Zimna Woda. Podział ten istnieje do chwili obecnej.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzedaż

Sprzedaż

SPRZEDAŻ DREWNA

 

Lasy Państwowe są głównym dostawcą drewna na polski rynek. Odbiorcami drewna są zarówno duże firmy z branży drzewnej, papierniczej czy meblarskiej jak i mniejsze firmy drzewiarskie – tartaki, drobni producenci wyrobów drewnianych oraz nabywcy indywidualni.

 

Osoby indywidualne zainteresowane zakupem drewna w naszym Nadleśnictwie prosimy o kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500:

  • z biurem Nadleśnictwa – panem Wojciechem Miścierewiczem tel. 089 621 39 75, kom. 608 388 380
  • bezpośrednio z poszczególnymi Leśnictwami (kontakt do leśnictw znajduje się w zakładce: KONTAKT/Leśnictwa

Aktualne ceny detaliczne drewna (loco las – bez kosztów wywozu drewna) są dostępne w materiałach do pobrania „Cennik detaliczny drewna" - u dołu strony.

Masa drewna widniejąca na asygnacie (dokumencie potwierdzającym zakup drewna) lub fakturze wyrażona jest w metrach sześciennych. Przy sprzedaży drewna stosowego do wyliczenia rzeczywistej masy wyrażonej w metrach sześciennych  stosuje się specjalne przeliczniki z metrów przestrzennych (mp) na metry sześcienne (m3).

Dlaczego 1 mp to nie to samo co 1 m3 ?

  =  metr przestrzenny

Ułożone w stos drewno zawiera puste przestrzenie (w tym korę):
Zazwyczaj 1 mp = 0,65 mp (drewno) + 0,35 mp (puste przestrzenie), stąd 1mp = 0,65 m3 (drewna)
Wartość przeliczników uzależniona jest od gatunku i grupy sortymentowej.
Tabelę zawierającą przeliczniki dla drewna stosowego można znaleźć na stronie internetowej aplikacji e-drewno – Słowniki/Przeliczniki dla drewna stosowego

 

SPRZEDAŻ SADZONEK

Sprzedaż sadzonek w Nadleśnictwie Jedwabno prowadzona jest w szkółce "Omulew" od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. Osoby zainteresowane zakupem sadzonek prosimy o kontakt z leśniczym Szkółkarzem – panem Bogdanem Skolimowskim tel. 089 625 92 17, kom. 600 292 889

 

SPRZEDAŻ NASION ORAZ USŁUG OFEROWANYCH PRZEZ WYŁUSZCZARNIĘ NASION

Wyłuszczarnia Nasion przy Nadleśnictwie Jedwabno prowadzi sprzedaż nasion drzew i krzewów zarówno dla jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych oraz odbiorców indywidualnych. 
Wyłuszczarnia Nasion oferuje także usługi w zakresie:

  • wyłuszczania szyszek drzew iglastych
  • wyłuszczanie, czyszczenie i przechowywanie nasion olszy
  • suszenia, czyszczenia i przechowywania nasion brzozy (bez skrzydełek)
  • suszenia, czyszczenia i przechowywania nasion buka w tem.-100°C
  • suszenia, czyszczenia i przechowywania innych nasion w tem. ( -30 do -50°C)
  • stratyfikacji nasion: lipy-skrócona, buka, jesionu, klonu, grabu
  • termoterapii nasion dębu.

Osoby zainteresowane ofertą Wyłuszczarni Nasion prosimy o kontakt telefoniczny z panem Zdzisławem Sztejną - tel. 089 621 37 71 w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500.

Obowiązujący cenniki nasion oraz szyszek po wyłuszarskich dostępne są poniżej w załącznikach.