Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

+48 532 088 621

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kolejne pokolenie młodzieży zapoczątkowało… kolejne pokolenie drzew

Kolejne pokolenie młodzieży zapoczątkowało… kolejne pokolenie drzew

Początek wiosny to bardzo ważny i intensywny okres w całorocznej pracy leśników. Odbywa się wtedy wielkie sadzenie drzew: powierzchnie, na których wcześniej wycięto drzewa, odnawiane są nowym pokoleniem lasu. Dokonuje się wielka transformacja w przyrodzie- każde kilkaset dojrzałych drzew zastępowanych jest kilkoma tysiącami nowo posadzonych sadzonek.

W Nadleśnictwie Jedwabno każdego roku w wielkim „Święcie lasu" przysłowiową cegiełkę dorzuca (czytaj: dosadza drzewko) młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół w Jedwabnie. W dniu 11 kwietnia po raz czternasty uczniowie posadzili kolejny fragment lasu. W mocno kapryśnych warunkach pogodowych, poczynając od ciepłych promieni słońca, przez deszcz i śnieg, po nagłe opady gradu, gimnazjaliści z klasy II b odnowili 15-sto arową powierzchnię w leśnictwie Jedwabno w oddziale 400 f. Wcześniej,  gospodarz terenu  leśniczy Jan Maciejczuk udzielił instruktażu w posługiwaniu się tajemniczym narzędziem. Przy użyciu kostura leśnego w 2-osobowych zespołach uczniowie posadzili  1350 sztuk sadzonek 1-rocznej sosny.

Nadleśniczy Marek Trędowski omówił znaczenie wykonanego zadania i podziękował za dotychczasową kilkunastoletnią współpracę, której efektem jest posadzenie łącznie ponad 23 tysięcy sadzonek  na powierzchni wielkości 5 boisk piłkarskich. Tradycyjnie na zakończenie spotkania odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowe leśne upominki.