Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sadzimy las!

Sadzimy las!

Sadzenie nowego pokolenia lasu to już coroczna "tradycja". W tym roku w Nadleśnictwie Jedwabno ponad milion drzewek trafi na specjalnie przygotowane powierzchnie odnowieniowe.

Wielkie sadzenie lasu - nie tylko z nazwy, ponieważ w tym roku posadzimy w Nadleśnictwie Jedwabno aż  1 100 000,00 szt. drzewek.  Oznacza to, że młode pokolenia lasu pojawi się na ok. 165 ha powierzchni zrębowych. Ponad 20% z nich zostanie odnowiona naturalnie,  specjalnie pozostawione drzewa nasienne obsypią nasionami glebę na której skiełkują siewki. W tym wypadku zadaniem leśnika jest tylko doglądanie i podziwianie niesamowitej  natury.

Jednakże zdecydowana większość powierzchni będzie odnowiona poprzez sadzenie. To odpowiedzialne zadanie, zarówno dla leśniczego jak i pracowników Zakładów Usług Leśnych. W zależności od gatunku, wieku i rodzaju sadzonki zróżnicowany jest też sposób sadzenia. Króluje jednak jedna zasada - zielonym do góry! Może to jednak zmylić przy drzewkach liściastych, które póki co jeszcze się nie zazieleniły. Sadzonki, dzięki którym powstaje nowe pokolenie lasu pochodzą ze szkółek leśnych, gdzie przez pierwsze lata swojego życia są pielęgnowane. Głównym gatunkiem jaki sadzić będą leśnicy z Jedwabna będzie sosna - to królowa polskich lasów, ale także dęba, brzozę, świerka.

Ustawa o lasach zobowiązuje leśników oraz  prywatnych właścicieli lasu do jego odnowienia, w miejscu w którym został on wycięty. Na ponowne posadzenie drzew przewidziany jest okres pięciu lat.