Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

Według administracji leśnej Nadleśnictwo Jedwabno podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i podzielone jest na dwa obręby leśne: Dłużek i Zimna Woda.
Powierzchnia gruntów w zarządzie Nadleśnictwa, według stanu na dzień 1 stycznia 2016r., wynosi 29 746,37 ha, w tym powierzchnia lasów 28 601,57 ha. 

Położenie geograficzne

Nadleśnictwo Jedwabno położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego w gminach: Jedwabno, Pasym, Wielbark (powiat szczycieński),  Olsztynek, Purda (powiat olsztyński)  Janowo, Nidzica (powiat nidzicki).
Siedziba Nadleśnictwa mieści się w Jedwabnie, miejscowości gminnej leżącej około 45 km na południowy-wschód od Olsztyna.

Swym zasięgiem terytorialnym Nadleśnictwo Jedwabno obejmuje część Równiny Mazurskiej oraz Pojezierza Olsztyńskiego. Lasy Nadleśnictwa wchodzą w skład Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, stanowiąc jej środkową i południową część.

Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej lasy nadleśnictwa położone są w II Krainie Mazursko - Podlaskiej, w mezoregionach Pojezierza Mragowskiego(II.2) - częćś północno-wschodnia i Puszcz Mazurskich (II.4) - pozostała część.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nieoczekiwana awaria

Nieoczekiwana awaria

Relacja na żywo z gniazda rybołowa - nieoczekiwana awaria

Dzięki ścisłej współpracy Nadleśnictwa Jedwabno z Komitetem Ochrony Orłów od 2020 roku, za sprawą zamontowanej przy  gnieździe rybołowów kamery, możliwa jest obserwacja kolejnych etapów sezonu lęgowego i codziennego życia tych wspaniałych ptaków.

Gniazdo powstało na sztucznej platformie wybudowanej w ramach projektu LIFE w 2018 roku na 30 metrowej sośnie zlokalizowanej na terenie puszczy Napiwodzko-Ramuckiej w Nadleśnictwie Jedwabno. Już w 2019 odnotowano tam sukces lęgowy, a w 2020 roku dzięki założonej na gnieździe (w połowie marca – przed przylotem ptaków) kamerze możliwe było podglądanie kolejnego udanego lęgu. 

Transmisja prowadzona była w sezonie lęgowym nieprzerwanie, jednak w sierpniu 2022 roku przekaz z niewiadomych przyczyn się urwał. Mając na celu dobro ptaków zdecydowano, że do momentu wylotu osobników młodych i dorosłych nie będą prowadzone żadne prace konserwacyjne. Podczas braku transmisji obserwowano rybołowy w rewirze. Po opuszczeniu gniazda przez ptaki pierwsza rewizja za winowajcę usterki wskazała przerwany przewód łączący kamerę z routerem. Pod koniec lutego bieżącego roku podjęto próbę naprawy infrastruktury zapewniającej transmisję na żywo z gniazda rybołowa. Przedstawiciele Komitetu Ochrony Orłów przy asyście Służby Leśnej wymienili przewód, który został uszkodzony prawdopodobnie przez przedstawiciela rzędu dzięciołowe. W wyniku przeprowadzonych prac transmisja znów działa na kanale Komitetu Ochrony Orłów.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia losów jedwabieńskich rybołowów.