Asset Publisher Asset Publisher

Lasy nadleśnictwa

Lesistość obszaru w zasięgu naszego Nadleśnictwa wynosi 79,6 % i należy do najwyższych w kraju. Lasy Nadleśnictwa Jedwabno zajmują powierzchnię ponad 29 tysięcy hektarów, lesistość obszaru w zasięgu naszego Nadleśnictwa wynosi 79,6 % i należy do najwyższych w kraju.

Pod względem fizjograficznym lasy Nadleśnictwa dzielą się na dwie wyróżniające się części. Część północną , leżącą na Pojezierzu Olsztyńskim będącym częścią Pojezierza Mazurskiego, to obszar o urozmaiconej - morenowej - rzeźbie terenu z licznymi jeziorami i bagnami oraz mozaiką gleb, będących podłożem różnych biotopów. Część południowa to na ogół płaska równina sandrowa pokryta borami sosnowymi.

Warunki glebowe i cechy klimatu sprawiają, że głównym gatunkiem występującym w lasach nadleśnictwa jest sosna znajdująca na tym obszarze dobre warunki wzrostu i rozwoju, osiągając wyżej niż średnią jakość techniczną w VI klasie wieku (60 lat -80 lat). Poza sosną duże znaczenie jako gatunki lasotwórcze mają dąb, olcha, brzoza, świerk i modrzew.

Bory świeże oraz bory mieszane zajmują aż 64% powierzchni leśnej Nadleśnictwa. W typowym wariancie bór świeży tworzy drzewostan sosnowy z domieszką brzozy, luźny podszyt to na ogół nisko ugałęzione dęby i czasem jałowce, natomiast runo tworzy zwarty łan borówki czernicy wśród kobierca mchów. Bór mieszany świeży zajmuje siedliska trochę żyźniejsze i odróżnia się od boru świeżego bardziej gonnym drzewostanem oraz pożądanym dolnym pietrem z dębów, brzóz, świerków i innych gatunków drzew i krzewów. Siedliska lasowe stanowią 27 % powierzchni leśnej Nadleśnictwa, przy największym udziale siedliska lasu mieszanego świeżego - 19,8%, natomiast siedliska olsowe zajmują 6,5% powierzchni leśnej.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Niszczą drogi, płoszą zwierzęta

Niszczą drogi, płoszą zwierzęta

Nielegalne wjazdy quadami i crossami do lasów Nadleśnictwa Jedwabno to wciąż duży problem dla leśników

Nielegalne wjazdy quadami i crossami do lasu to ciągle problem, z którym muszą mierzyć się leśnicy z Nadleśnictwa Jedwabno. Z tym rodzajem szkodnictwa leśnego walka jest wyjątkowo trudna. Sprzymierzeńcami są policja oraz nowe technologie, chociażby fotopułapki czy drony. Coraz częściej pomocne są też zgłoszenia ludzi zaniepokojonych nielegalnym procederem.

Problem z quadami i crossami jest znany nie tylko służbie terenowej czy strażnikom leśnym z Nadleśnictwa Jedwabno. Również ludzie mieszkający w sąsiedztwie lasów, przebywający w lesie na spacerach, rowerach czy w inny sposób korzystający z lasu zgłaszają ten rodzaj szkodnictwa leśnego. Zdarza się, że przesyłają zdjęcia i wskazują miejsca, gdzie wjeżdżają quady i crossy. Ten rodzaj szkodnictwa zostawia bardzo charakterystyczne ślady w postaci uszkodzonej nawierzchni dróg leśnych czy zniszczenia w środowiska leśnego.

Wjazd takimi pojazdami do lasu jest zabroniony, co reguluje ustawa o lasach. Zgodnie z art. 161 Kodeksu Wykroczeń, sprawcy tego wykroczenia może grozić mandat karny w wysokości 500 zł. W niektórych przypadkach sprawa może być skierowana do sądu, który karę grzywny może zaostrzyć do 5 tys. zł.

W wyniku nielegalnego wjazdu quadami i crossami do lasu zniszczeniu ulega nie tylko runo leśne i gleba, ale także drogi leśne, na których corocznie prowadzone są prace polegające na bieżącym utrzymywaniu ich w odpowiednim stanie technicznym w celach przejazdów straży pożarnej w razie pożaru czy udostępnienia do ruchu publicznego. Rozjechane drogi leśne są też utrudnieniem dla turystów pieszych i rowerzystów, czy osób biegających w lesie.

Trudne do wyceny są straty w przyrodzie terenów wodno-błotnych, często objętych ochroną prawną. Przejazd takim środkiem lokomocji przez mokradło, które jest siedliskiem wielu organizmów, w tym rzadkich i chronionych, to dewastacja przyrody.

Płoszone są też zwierzęta, które właśnie w mniej dostępnych miejscach często mają swoje ostoje bytowania. Szczególnie w okresie wiosennym, gdyż w tym okresie trwają m.in. toki cietrzewia, którego restytucja prowadzona jest przez Nadleśnictwo Jedwabno. Spłoszone ptaki nie są w stanie złożyć jaj, przez co populacja tego kuraka leśnego wciąż jest zagrożona. Ze względu na duży ruch turystyczny i zmniejszoną widoczność w zróżnicowanym pod względem wysokości terenie Nadleśnictwa Jedwabno, quady i crossy w lesie są wyjątkowo niebezpieczne, zarówno dla zwierzyny leśnej, jak i innych użytkowników terenów leśnych.

Straż leśna korzysta z kamer w celu prowadzenia monitoringu terenów leśnych, a do sukcesu potrzeba współpracy z policją i lokalną społecznością. Quady i crossy bulwersują społeczeństwo. Są uciążliwe ze względu na hałas, styl jazdy i zachowanie osób poruszających się tymi pojazdami. W związku z tym, Nadleśnictwo Jedwabno zwraca się z prośbą o zgłaszanie do Straży leśnej Nadleśnictwa Jedwabno (telefony kontaktowe dostępne są na stronie internetowej Nadleśnictwa Jedwabno w zakładce kontakty) każdy nielegalny wjazd quadami i crossami do lasu.