Asset Publisher Asset Publisher

Historia

Tereny obecnego Nadleśnictwa Jedwabno były częścią dawnej puszczy „Wielki Patrąk" lub „Patrąk", później nazwanej też lasami napiwodzko - ramuckimi. Zamieszkiwało je pruskie plemię Galindów. Zostali oni szybko wytępieni przez Krzyżaków, a ich osiedla z powrotem zarosły puszczą.

W latach wojny trzynastoletniej od 1454 do 1466 roku tereny te na mocy dokumentu inkorporacyjnego włączono do Polski, ale po postanowieniach traktatu pokojowego w Toruniu powróciły pod władzę Zakonu.

Należy przypuszczać, że w ówczesnych lasach panującymi gatunkami były drzewa iglaste, ale udział gatunków liściastych był znacznie wyższy od dzisiejszego. W lasach występowały sosny, dęby, świerki, graby, klony, lipy, wiązy, jesiony, brzozy, i olchy. Już za czasów władzy Zakonu niektórym braciom zakonnym powierzano opiekę nad lasami. W wieku XVI dokonano podziału puszczy na ostępy, którymi zarządzali ostępowi zwerbowani z miejscowych osadników. W roku 1739 zarządzeniem króla pruskiego przemianowano ostępy na leśnictwa, mianowano leśniczych, oraz wprowadzono urząd nadleśniczego.

W wieku XIX przeprowadzono urządzanie lasów, wprowadzono gospodarkę zrębową, a za cel gospodarczy uznano rentowność. Już wówczas w lasach państwowych stosowano 140-letnią kolej rębności, a użytkowanie prowadzono rębniami zupełnymi.

W 1945 roku utworzono nadleśnictwa Dłużek i Zimna Woda włączając do nich powierzchnię dawnych lasów państwowych, a także niektóre lasy prywatne przejęte przez Skarb Państwa na mocy dekretu o reformie rolnej z 12.XII.1944 roku. W początkowych latach gospodarka leśna oparta była o dane sporządzonej w 1946 roku przybliżonej tabeli klas wieku, a później sporządzono prowizoryczne plany urządzania lasu: w Nadleśnictwie Dłużek na lata 1948/49 - 1957/58, a w Nadleśnictwie Zimna Woda na lata 1953 - 1963.

W roku 1973 oba nadleśnictwa połączono w jedno, tworząc nadleśnictwo dwuobrębowe składające się z odrębów Dłużek i Zimna Woda. Podział ten istnieje do chwili obecnej.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sprzątanie Świata z Zespołem Szkół w Jedwabnie

Sprzątanie Świata z Zespołem Szkół w Jedwabnie

Kolejny raz dzieci z Zespołu Szkół w Jedwabnie posprzątały ich okoliczny świat

W dniu 16 września 2022 r. Zespół Szkół w Jedwabnie, we współpracy z Nadleśnictwem Jedwabno, Nadleśnictwem Szczytno oraz Urzędem Gminy w Jedwabnie, przeprowadził kolejną akcję „Sprzątanie Świata” będącą częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”. W tym dniu uczniowie postanowili posprzątać swój okoliczny świat pod hasłem „Wszystkie śmieci nasze są”.

Wiedząc, że śmieci w lesie to wciąż ogromny problem –  tylko te zebrane w polskich lasach w 2021 roku wypełniłyby 21 naczep o pojemności 100 litrów – Nadleśnictwo Jedwabno chętnie przyłączyło się do tej akcji oraz wsparło uczestników w bezpiecznym posprzątaniu odpadów. Dlatego też pracownicy nadleśnictwa, zaopatrzyli uczestników wydarzenia w worki, rękawiczki oraz towarzyszyli im podczas spacerów po lesie. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w wydarzenie i bardzo szybko zapełniali worki znalezionymi śmieciami. Chcielibyśmy, aby było ich trochę mniej, bo odpady stanowią śmiertelne zagrożenie dla zwierząt oraz powodują skażenie otaczającego nas środowiska.

Aby wynagrodzić trud ciężkiej pracy, Nadleśnictwo Jedwabno zapewniło posiłek regeneracyjny w postaci upieczonej nad ogniskiem kiełbaski oraz butelki napoju. Podczas ogniska, uczestnicy mogli wysłuchać krótkiej pogadanki o ochronie środowiska oraz konieczności zbierania i segregowania odpadów. Wymieniono także liczne spostrzeżenia na temat otaczającej nas przyrody i sposobów na ochronę jej przed zaśmiecaniem.

Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom akcji za ich trud oraz uważne słuchanie podczas naszych spotkań. Akcja „Sprzątanie Świata” wraca, po pandemii, do kalendarza cyklicznych wydarzeń współorganizowanych przez Nadleśnictwo Jedwabno. Może za rok śmieci będzie już mniej?

Darz Bór!