Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona przeciwpożarowa lasów

Las rośnie wolno – płonie szybko Jeden hektar lasu rośnie 100 lat. Jeden hektar lasu płonie 100 sekund.

Te dwa cytaty zna każdy leśnik. Szczególnie wybrzmiewają one w okresie zagrożenia pożarowego, które na początku tego roku osiągało poziom średni oraz duży trwający nieraz przez kilka dni. Warto uświadomić sobie, że od początku 2024 roku w lasach wybuchło prawie 1 500 pożarów, z czego w samym maju strażacy interweniowali ponad 850 razy.

Dlatego też w Lasach Państwowych istnieje system ochrony przeciwpożarowej lasów, który ciągle jest ulepszany. Jednym z jego elementów są dostrzegalnie pożarowe prowadzące obserwacje lasu w celu szybkiego wykrycia dymu oraz poinformowanie leśników o zagrożeniu. W Nadleśnictwie Jedwabno funkcjonują dwie takie dostrzegalnie obecnie doposażone w system automatycznego wykrywania pożarów firmy SmokeD.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz większego zaangażowania społeczeństwa w ochronę przeciwpożarową lasów, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, wspólnie z firmą SmokeD podejmują inicjatywę udostępnienia wszystkim użytkownikom bezpłatnej aplikacji SmokeD Alerts (infografika w materiałach).

W aplikacji dostępny jest widok z detektorów SmokeD zainstalowanych na wybranych dostrzegalniach przeciwpożarowych, w tym znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Jedwabno. Aplikacja pozwala na podgląd widoku z dostrzegalni, otrzymywanie alertów oraz daje również możliwość częściowej weryfikacji zgłaszanych przez sztuczną inteligencję zagrożeń.

Jednocześnie warto przypomnieć o podstawowych zasadach przebywania w lesie pozwalających na uniknięcie pożaru:

  1. zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  • rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez nadleśniczego;
  • korzystania z otwartego płomienia;
  • wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych;
  1. przed wyruszeniem na spacer lub wycieczkę do lasu warto sprawdzić stopień zagrożenia pożarowego lasu (dostępny na stronach internetowych Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz firmy Trax Elektronik) oraz obowiązujące zakazy wstępu do lasu (dostępne na stronie internetowej Banku Danych o Lasach) oraz stosowanie się do nich.

Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z infografikami poruszającymi tematykę pożaru lasu oraz systemu ochrony przeciwpożarowej.