Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

„Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość."

„Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania. O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,4 mld m sześć. drewna."

                                 Małgorzata Haze, redaktor serwisu internetowego Lasów Państwowych

 

        Nadleśnictwo Jedwabno gospodarując na powierzchni ponad 25 tysięcy hektarów lasów pozyskując rocznie około 129 500 metrów sześciennych grubizny. W Nadleśnictwie Jedwabno gospodarka prowadzona jest w oparciu o aktualnie obowiązujący „PLAN URZĄDZENIA LASU" na lata 2016-2025. Nadleśnictwo Jedwabno gospodarując na powierzchni ponad 25 tysięcy hektarów lasów pozyskując rocznie około 129 500 metrów sześciennych grubizny (drewno średnio i wielkowymiarowe). Jest to tak zwany etat roczny, którego nie przekraczanie pozwala na pozyskiwanie drewna bez uszczerbku dla środowiska, a dodatkowo na odkładanie masy drzewnej.

Drewno pozyskuje się stosując:

  • Cięcia rębne - cięcia wykonywane w drzewostanach, które osiągnęły już wiek rębności, mające na celu stworzenie najkorzystniejszych warunków do odnowienia pożądanego składu gatunkowego i uzyskania odpowiedniej struktury drzewostanu. zależnie od sposobu cięcia i warunków wzrostu odnowień rozróżnia się 5 rodzajów rębni: zupełną, częściową, gniazdową, stopniową i przerębową. Stosowane cięcia uwzględniają wymogi ekologiczne. W dobrych jakościowo drzewostanach, na powierzchniach cięć rębnych pozostawiane są kępy odnowień naturalnych oraz grupy starodrzewu z płatami runa do ich naturalnej śmierci. Tym sposobem stwarzane są możliwość rozwoju licznym gatunkom fauny i flory (zwłaszcza grzybów), które decydują o bogactwie i procesach samoregulacji w przyrodzie. Pozostawiane są również kępy drzew i krzewów celem wzbogacenia krajobrazu leśnego i stworzenia różnorodności biologicznej. Nie prowadzi się cięć rębnych na granicy z jeziorami i ciekami wodnymi oraz przy głównych szlakach komunikacyjnych.
  • Cięcia przedrębne - w ramach tego sposobu użytkowania lasu prowadzone są cięcia pielęgnacyjne mające na celu stworzenie korzystnych warunków wzrostu i rozwoju drzew o lepszej wartości hodowlanej. W zależności od wieku drzewostanu w drzewostanie przeprowadza się czyszczenia późne oraz trzebież wczesną i trzebież późną.
  • Cięcia przygodne - cięcia wykonywane w celu zachowania stanu sanitarnego lasu – polegające na usuwaniu wywrotów, złomów i drzew posuszowych.

Wiek rębności przyjęty dla poszczególnych gatunków na obszarze Nadleśnictwa Jedwabno:

Dąb, Jesion – 140 lat

Sosna - 120 lat

Buk, Modrzew, Jodła  – 100 lat

Świerk - 90 lat

Brzoza, Grab, Lipa , Olsza, Jawor, Klon, Dąb Czerwony – 80 lat

Osika, Olsza odroślowa – 60 lat

Topola, Olsza szara, Wierzba - 40 lat
 

Użytkowanie uboczne

W ramach użytkowania ubocznego w nadleśnictwie Jedwabno pozyskuje się jedynie choinki świerkowe, zabezpieczając w ten sposób zapotrzebowanie lokalne. Od wielu lat nie pozyskiwana jest już żywica i karpina.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Spychowskie cietrzewie w Jedwabnie

Spychowskie cietrzewie w Jedwabnie

Spychowskie cietrzewie już są u nas i adaptują się do ich nowego domu

Na początku sierpnia z Ośrodka Hodowli Cietrzewia prowadzonego przez pracowników Nadleśnictwa Spychowo, dotarły do Nadleśnictwa Jedwabno kolejne młode cietrzewie. W celu adaptacji młodych osobników tego niezwykłego i rzadko spotykanego w naszych polskich lasach kuraka leśnego, w ostoi na terenie byłego Poligonu Muszaki zostały przygotowane specjalne woliery adaptacyjne. Zostały tak skonstruowane, aby młode miały stały kontakt z kurą matką, a wnętrze wypełnione jest naturalną roślinnością, stanowiącą element ich diety (kępki wrzosu, młode i niewielkie sosny oraz świerki). Dodatkowo otoczone są one specjalną siatką, aby ochronić cietrzewie przed drapieżnikami.

Taka powierzchnia adaptacyjna pozwala na przeprowadzenie restytucji cietrzewia metodą „born to be free, w której stadka rodzinne, złożone z młodych osobników i kury matki, mogą zapoznać się z nowym biotopem oraz nauczyć się naturalnych zachowań od swojej opiekunki. W tym czasie są pod stałą obserwacją opiekunów powierzchni adaptacyjnej oraz pracowników Nadleśnictwa Jedwabno. Starają się oni, aby okres adaptacji przebiegł łagodnie i bez zbędnych dodatkowych stresów. Po okresie adaptacji, zostaną one zaobrączkowane, wyposażone w nadajniki VHF oraz wypuszczone do ich nowego domu, jakim staną się jedwabieńskie lasy na terenie byłego poligonu wojskowego Muszaki.

Nadleśnictwo Jedwabno już od 2012 roku realizuje program restytucji cietrzewia, a od 2017 roku uczestniczy w realizacji rozwojowego projektu ochrony cietrzewia koordynowanego przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych pn. „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce” finansowanego ze środków Funduszu Leśnego. Od 2020 roku młode osobniki dostarczane są do Nadleśnictwa Jedwabno ze specjalnego Ośrodka Hodowli Cietrzewia przy Nadleśnictwie Spychowo, którego zadaniem jest hodowla cietrzewi, które następnie wsiedlane są do środowiska naturalnego, czego celem jest zwiększenie liczebności oraz wzbogacenie puli genowej lokalnych populacji. Dzięki takiej współpracy, ptaki unikają długiej podróży oraz nadmiernego stresu.

Dowodem na sukces poniesionych trudów oraz ciężkiej pracy wszystkich zaangażowanych osób są słyszane na wiosnę toki cietrzewia, podczas których kogut, dzięki swej melodyjnej piosenki, poszukuje swej partnerki. Być może po lasach byłego poligonu biega już kolejne pokolenie wsiedlonych wcześniej ptaków? Kto wie, czas pokaże!

Darz Bór!