Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

"Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska."

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

                                     Małgorzata Haze, redaktor serwisu internetowego Lasów Państwowych

W Nadleśnictwie Jedwabno obowiązuje aktualnie Plan Urządzenia Lasu na lata 2016-2025, z którym zapoznać się można na stronie Biuletynu Informacji Publicznej naszego Nadleśnictwa.

W Nadleśnictwie Jedwabno obecnie trwają prace nad sporządzeniem Planu Urządzenia Lasu na lata 2026-2035. Wszelkie informacje dotyczące rozpoczętych prac dostępne są na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Spychowskie cietrzewie w Jedwabnie

Spychowskie cietrzewie w Jedwabnie

Spychowskie cietrzewie już są u nas i adaptują się do ich nowego domu

Na początku sierpnia z Ośrodka Hodowli Cietrzewia prowadzonego przez pracowników Nadleśnictwa Spychowo, dotarły do Nadleśnictwa Jedwabno kolejne młode cietrzewie. W celu adaptacji młodych osobników tego niezwykłego i rzadko spotykanego w naszych polskich lasach kuraka leśnego, w ostoi na terenie byłego Poligonu Muszaki zostały przygotowane specjalne woliery adaptacyjne. Zostały tak skonstruowane, aby młode miały stały kontakt z kurą matką, a wnętrze wypełnione jest naturalną roślinnością, stanowiącą element ich diety (kępki wrzosu, młode i niewielkie sosny oraz świerki). Dodatkowo otoczone są one specjalną siatką, aby ochronić cietrzewie przed drapieżnikami.

Taka powierzchnia adaptacyjna pozwala na przeprowadzenie restytucji cietrzewia metodą „born to be free, w której stadka rodzinne, złożone z młodych osobników i kury matki, mogą zapoznać się z nowym biotopem oraz nauczyć się naturalnych zachowań od swojej opiekunki. W tym czasie są pod stałą obserwacją opiekunów powierzchni adaptacyjnej oraz pracowników Nadleśnictwa Jedwabno. Starają się oni, aby okres adaptacji przebiegł łagodnie i bez zbędnych dodatkowych stresów. Po okresie adaptacji, zostaną one zaobrączkowane, wyposażone w nadajniki VHF oraz wypuszczone do ich nowego domu, jakim staną się jedwabieńskie lasy na terenie byłego poligonu wojskowego Muszaki.

Nadleśnictwo Jedwabno już od 2012 roku realizuje program restytucji cietrzewia, a od 2017 roku uczestniczy w realizacji rozwojowego projektu ochrony cietrzewia koordynowanego przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych pn. „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce” finansowanego ze środków Funduszu Leśnego. Od 2020 roku młode osobniki dostarczane są do Nadleśnictwa Jedwabno ze specjalnego Ośrodka Hodowli Cietrzewia przy Nadleśnictwie Spychowo, którego zadaniem jest hodowla cietrzewi, które następnie wsiedlane są do środowiska naturalnego, czego celem jest zwiększenie liczebności oraz wzbogacenie puli genowej lokalnych populacji. Dzięki takiej współpracy, ptaki unikają długiej podróży oraz nadmiernego stresu.

Dowodem na sukces poniesionych trudów oraz ciężkiej pracy wszystkich zaangażowanych osób są słyszane na wiosnę toki cietrzewia, podczas których kogut, dzięki swej melodyjnej piosenki, poszukuje swej partnerki. Być może po lasach byłego poligonu biega już kolejne pokolenie wsiedlonych wcześniej ptaków? Kto wie, czas pokaże!

Darz Bór!