Asset Publisher Asset Publisher

Obszary chronionego krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszar chronionego krajobrazu w Nadleśnictwie Jedwabno.

Całość terenów Nadleśnictwa Jedwabno znajduje się na Obszarze Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej (36 268 ha), którego całkowita powierzchnia wynosi ponad 131 tys. ha. OChK położony jest na terenie powiatów Olsztyn, Szczytno, Nidzica. Celem utworzenia OChK Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej jest zachowanie wartości ekologicznych, ekonomicznych, estetycznych i kulturowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Obszary w granicach OChK-u wyróżniają się różnorodnością ekosystemów pod względem krajobrazowym i przyrodniczym.

Obszar Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej ustanowiono na mocy Rozporządzenia nr 21 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 14 kwietnia 2003r.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Praktyki studenckie

Praktyki studenckie

Dnia 31 marca 2023 roku, naszą jednostkę odwiedził II rok Leśnictwa. Temat zajęć praktycznych dotyczył nasiennictwa.

                    Student z łacińskiego Studere oznacza starać się, przykładać się do czegoś. Jedną z misyjnych działalności Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe jest edukacja młodszego pokolenia leśników, a na nas jako Służbie Leśnej ciąży obowiązek pomocy w staraniach zdobywania wiedzy.  

                  Zrozumienie funkcjonowania polskiego modelu Leśnictwa wymaga zapoznania się ze wszystkimi aspektami gospodarki leśnej. Nasiennictwo niewątpliwie stanowi filar zachowania ciągłości lasu, o czym przekonali się studenci II roku Leśnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Podczas zajęć praktycznych prowadzonych przez kierownika wyłuszczarni – Zdzisława Sztejnę, goście mieli okazję zapoznać się z procesami przeprowadzanymi na leśnym materiale rozmnożeniowym (w postaci szyszek, owocostanów, owoców i nasion przeznaczone do produkcji materiału sadzeniowego), organizacją wyłuszczarni oraz zróżnicowanymi urządzeniami funkcjonującymi na terenie jednostki (niezbędną w procesie przygotowania nasion do siewu). Studenci przebyli symulowaną drogę, jaką pokonuje leśny materiał rozmnożeniowy, od punktu przyjęcia, przez szafę łuszczarską, aż po chłodnię.