Asset Publisher Asset Publisher

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ocalić od zagrożenia

Ocalić od zagrożenia

W roku 2018 r. na terenie ostoi cietrzewia zostanie przeprowadzona przez Komitet Ochrony Orłów inwentaryzacja jastrzębia, kruka oraz puchacza.

 

Nadleśnictwo Jedwabno już od 2012 r. czynnie angażuje się w ochronę cietrzewia. Dawny poligon Muszaki był niegdyś jedną z największych ostoi cietrzewia w Polsce. W chwili obecnej prowadzonych jest szereg działań mających na celu w jak największym stopniu odbudowanie lokalnej populacji, zapewnienie jej stabilności  i przywróceniu tym samym tego rzadkiego kuraka do środowiska naturalnego.

Istotną kwestią jest poznanie czynników negatywnych i limitujących liczebność populacji. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam określić, że jednym z największych wrogów naturalnych cietrzewia jest jastrząb. Znane są także przypadki drapieżnictwa przez puchacza i kruki, które skutecznie mogą ograniczać liczbę jaj i piskląt.

Inwentaryzacją objęte zostaną wszystkie drzewostany powyżej 70 lat w ostoi cietrzewia wraz z buforem 3 kilometry od granic.  Łączna powierzchnia inwentaryzacji wynosi ponad 3 tys. ha. Metodyka opiera sie na szczegółowym przeszukaniu metodą tyraliery wszystkich wyznaczonych drzewostanów, lokalizując tym samym gniazda jastrzębi oraz kruków.

Jastrząb to niezwykle wyrafinowany myśliwy, atakuje ofiarę niskim lotem, na krótkim odcinku może osiągać znaczne prędkości zachowując przy tym także dużą zwrotność. Zdarza się, że atakuje lotem "nurkowym" z dużej wysokości.  Dodatkowo otwarty teren poligonu niezwykle sprzyja takim polowaniom i odpowiada jastrzębiom. Odławiane, obrączkowane i translokowane na dalekie odległości i tak wracają, co jest najlepszym dowodem na to, że biotop i baza pokarmowa na poligonie  jest dla nich bardzo atrakcyjna.

Należy również pamiętać  o tym, że zagrożeniem dla cietrzewi nie są jedynie latające drapieżniki atakujące z powietrza...  Otaczające poligon murawy napiaskowe, wrzosowiska,  bory sosnowe  pełne są nor a co za tym idzie naziemnych "nieprzyjaciół".  W ramach realizowanego projektu pn. "Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce" zaplanowano również inwentaryzację nor lisa, jenota oraz borsuka.