Asset Publisher Asset Publisher

Rozpoczęcie procesu adaptacji

W piątek, 29 sierpnia, do Nadleśnictwa Jedwabno przybyły młodociane osobniki cietrzewia (Lyrurus tetrix), które rozpoczęły proces adaptacji do życia w naturalnym środowisku. To kolejny krok w działaniach na rzecz ochrony tego rzadkiego i zagrożonego gatunku ptaka.

Proces adaptacji odbywa się w wolierach adaptacyjnych i prowadzony jest w oparciu o metodę tzw. kury wodzącej. Polega ona na tym, że młode ptaki przebywają w towarzystwie dorosłej samicy, która pełni rolę przewodniczki i opiekunki. Dzięki temu młode cietrzewie stopniowo uczą się naturalnych zachowań, które będą im niezbędne po wypuszczeniu na wolność.

Po zakończeniu okresu adaptacji osobniki trafią na tereny cenne przyrodniczo w Nadleśnictwie Jedwabno, gdzie zasilą dziką populację. To ważny element działań na rzecz zwiększenia szans przetrwania gatunku w warunkach naturalnych, a także odbudowy populacji cietrzewia w Polsce.

Przedsięwzięcia realizowane są w ramach środków Funduszu Leśnego, oraz projektu „Razem dla natury – ochrona gatunków i siedlisk na terenach cennych przyrodniczo”.

Nadleśnictwo Jedwabno od lat aktywnie angażuje się w ochronę przyrody i bioróżnorodności, a trwający proces adaptacji młodych cietrzewi jest tego najlepszym dowodem. Dzięki wspólnym działaniom leśników i przyrodników, mamy nadzieję, że te piękne ptaki znów liczniej zagoszczą w naszych lasach.