Asset Publisher Asset Publisher

Pożary lasów

Pogoda w ostatnim czasie jest bardzo nieprzychylna dla otaczającej nas przyrody, a w szczególności dla laśów

Maj oraz początek czerwca przyniosły nam piękną pogodę. Piękne słońce, umiarkowanie wysokie temperatury i niewiele dni deszczowych. Pogoda wręcz wymarzona, ale nie dla wszystkich… Według najnowszych danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w Polsce są miejsca, gdzie trwa susza hydrologiczna. Co to znaczy? Jest to okres, podczas którego w wyniku suszy atmosferycznej, przepływy w rzekach spadają poniżej wieloletnich wartości średnich. Innymi słowy, brak opadów atmosferycznych powoduje spadek poziomu jezior oraz rzek.

Taki stan pogody jest bardzo niebezpieczny dla polskiej przyrody, w szczególności dla lasów. Jeżeli wilgotność ściółki spada poniżej 10%, to jest ona sucha jak przysłowiowa kartka papieru. Wystarczy niedopałek czy mała iskra, aby wybuchł pożar. Od kilku tygodni, dane dostępne ze stref pomiarowych umieszczonych w lasach, meldują o wilgotności ściółki na poziomie nawet 6%, czyli prawie o połowę niższą niż wartość graniczną przytoczoną wcześniej. Taki stan powoduje, że w polskich lasach stopień zagrożenia pożarowego w maju oraz czerwcu najczęściej osiąga poziom 3, czyli najwyższych stopień.

Niestety, lasy Nadleśnictwa Jedwabno przekonały się, że takie duże zagrożenie pożarowe to naprawdę duże ryzyko powstania pożaru. Tylko w przeciągu ostatnich 2 tygodni, leśnicy z Nadleśnictwa Jedwabno otrzymali zgłoszenia o 3 pożarach lasu. To więcej niż łącznie przez ostatnie 3 lata!

Na nasze szczęście, wszystkie pożary zostały szybko ugaszone. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, piloci z Leśnej Bazy Lotniczej, pracownicy Zakładów Usług Leśnych oraz służba terenowa bardzo szybko reagowała na pojawienie ognia i przystępowała do akcji gaśniczej. Pomimo sprawnych akcji gaśniczych, szybkiego zdławienia zarzewia pożaru oraz ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia, ucierpiała przyroda. Szczególnie duże straty przyniósł pożar uprawy w leśnictwie Grobka, w którym ucierpiało najmłodsze pokolenie drzew.

W tym miejscu, w związku ze zbliżającym się długim weekendem czerwcowym oraz nadchodzącymi wakacjami, a także nieprzychylnymi prognozami pogodowymi, zwracamy się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominamy, że w lasach obowiązuje zakaz palenia ogniska czy grilla oraz wyrzucania śmieci i niedopałków papierosów. W tym miejscu warto przypomnieć ważną sentencję – 1 ha lasu rośnie 100 lat, a potrzeba tylko 100 sekund aby spłonął!

Darz Bór!