Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

(Nie)Zapomniany cmenatrz wojenny

(Nie)Zapomniany cmenatrz wojenny

Na przełomie lipca oraz sierpnia grupa młodzieży uporządkowała teren cmentarza wojennego skrytego w jedwabieńskich lasach

Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie – George Santayana

Wydaje się, że tymi słowami amerykańskiego filozofa kierowali się uczestnicy workcampu organizowanego przez Niemiecki Związek Ludowy Opieki nad Grobami Wojennymi (Volksbund) oraz Wspólnotę Kulturową „Borussia”. Na przełomie lipca oraz sierpnia, grupa młodzieży pochodzącej z Polski, Niemiec, Ukrainy i Białorusi porządkowała zapomniany cmentarz wojenny z I wojny światowej w nieistniejącej już miejscowości Piec koło Małgi.

Na cmentarzu, położonym na terenie Nadleśnictwa Jedwabno (leśnictwo Uścianek) swoje miejsce wiecznego spoczynku znalazło 14 żołnierzy niemieckich oraz 166 rosyjskich poległych podczas starcia rankiem 30 sierpnia 1914 r. Cmentarz wojenny powstał po wojnie w 1919 roku, w miejscu, w którym wspólnie złożono ekshumowane szczątki niedawnych wrogów. Żołnierzy pochowano w dwóch rzędach mogił otoczonych granitowymi krawężnikami, przy czym na grobach żołnierzy niemieckich położono betonowe tabliczki z danymi. Cały cmentarz otoczono siatką oraz obsadzono świerkami.

Pomimo upływu przeszło 100 lat od dnia powstania cmentarza, mogiły dobrze się zachowały, zaginęły jedynie 2 betonowe tabliczki. Dzięki ciężkiej pracy uczestników obozu, cmentarz odzyskał godny, tego miejsca, wygląd. Skoszono wysoką trawę porastającą dawne alejki, uporządkowano mogiły, odświeżono tabliczki, a także odbudowano drewniany płot otaczający teren cmentarza.

Cieszy nas fakt, że młodzież z różnych krajów nie zapomina o nieraz tragicznej historii i wspólnie potrafi zadbać o jej ślady. Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować organizacjom, biorącym udział w przedsięwzięciu, za wykonaną pracę i zaangażowanie, a przede wszystkim za pamięć. Mamy nadzieję, że niedługo znów będziemy mogli Was gościć na naszym terenie.

Darz Bór!