Lista aktualności Lista aktualności

Zitoj Warnijo, zitojcie Warnijoki!

W tym roku odbył się XIII Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy. My też tam byliśmy!

Zitoj Warnijo, zitojcie Warnijoki!

Nie wiemy, czy nowo mianowani biskupi warmińscy znali gwarę warmińską, ani w jaki sposób witali się z „wszystkimi stanami warmińskimi”, ale takim właśnie językiem porozumiewali się dawni mieszkańcy części naszego nadleśnictwa – Warmiacy. Dlaczego o nich wspominamy?

Dlatego, że po roku przerwy spowodowanej pandemią, do kalendarza naszych stałych wydarzeń edukacyjnych powróciło nasze uczestnictwo w Warmińskim Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach. Jego głównym celem jest przypomnienie historii związanej z Traktem Biskupim. W tym miejscu, od XVI do XVIII wieku, na granicy Warmii, witany był przez Warmiaków nowo mianowany biskup. Lecz sam „kiermas” w gwarze warmińskiej oznacza „odpust”. Według tradycji warmińskiej, po nabożeństwie udawano się na przyjęcie biesiadne. Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach jest próbą wskrzeszenia tej pięknej tradycji. I w tym roku cieszył się on wielkim zainteresowaniem.

Skoro podczas kiermasu udawano się na biesiadę do swoich bliskich, to i nas nie mogło zabraknąć. W końcu każdy odwiedzający nasze piękne jedwabieńskie lasy jest naszym krewnym. Dlatego też przygotowaliśmy małe stoisko edukacyjne.

O lesie moglibyśmy rozmawiać godzinami, jednak ograniczyliśmy się do kilku bardzo ciekawych tematów. Jednym z nich było rozpoznawanie grzybów. W końcu nie wszystkie są jadalne. Choć można też powiedzieć, że wszystkie grzyby są jadalnymi, ale niektóre tylko raz. Pokazywaliśmy także, że sarna nie jest żoną jelenia. Nadal można spotkać się z taką opinią, dlatego warto o tym rozmawiać. Kto chciał, mógł spróbować swoich sił w leśnym kole zagadek. Niektóre pytania były dość trudne, ale uczestnicy świetnie sobie z nimi radzili. Często słyszymy, że praca leśnika jest taka fajna. W końcu chodzi po lesie i obcuje z naturą. Ale to nie do końca prawda, więc nasz leśniczy opowiadał o trudach swojej pracy i jakie są jego obowiązki w lesie. Ostatnim tematem było rozpoznawanie drzew po liściach. Przecież warto znać kilka podstawowych gatunków, aby podczas spacerów po lesie wiedzieć, jakie drzewa go tworzą. Nasi dzielni Strażnicy Leśni zadbali o bezpieczeństwo oraz ład podczas tego wydarzenia. Jak widzicie, Kiermas w Bałdach jest dla nas bardzo ważnym punktem w naszym kalendarzu.

Cieszymy się, że po roku przerwy, mogliśmy się z Wami spotkać. Brakowało nam tych spotkań, rozmów oraz zabawy. Mamy nadzieję, że ten rok będzie lepszy niż poprzedni i częściej będziemy mogli dzielić się naszą pasją oraz wiedzą o lesie na naszych stanowiskach. Tak więc do zobaczenia niebawem!

Darz Bór!