Lista aktualności Lista aktualności

Zimni Ogrodnicy

Trójka pogodowych "psotników" odwiedziła Nadleśnictwo Jedwabno

Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy – przysłowie ludoweTa trójka „Zimnych Ogrodników” zwiastuje w środkowej Europie dość zaskakujące zjawisko klimatyczne. Po dość ciepłych, a nawet gorących dniach (jeszcze nie tak dawno nasze termometry wskazywały temperaturę powyżej 20°C) przychodzi nagłe ochłodzenie, które zazwyczaj objawia się lokalnymi przymrozkami. Odpowiedzialnym za taką anomalię pogodową jest nagła zmiana układów barycznych – ciepły wyż baryczny zostaje niejako wygoniony przez arktyczny niż. Dlatego nie dziwią nas majowe przymrozki (tzw. późne wiosenne przymrozki), lecz w tym roku ta trójka „psotników” przeszła samych siebie.

Już wieczorem media informowały nas o nagłej zmianie pogody. W całej Polsce obserwowano nagłe oberwanie chmur, opady gradu, a także gwałtowny spadek temperatury (różnica pomiędzy północno-zachodnimi a południowo-wschodnimi krańcami Polski wynosiła prawie 15°C). My z kolei z niedowierzaniem przyglądaliśmy się nocnym opadom śniegu… Tak, tak, dobrze czytacie – śnieg w maju.

Był on praktycznie wszędzie. Na polach, w lesie czy także w przydomowych ogródkach. Wcale nie było go aż tak mało… Taka anomalia pogodowa nie przynosi nic dobrego… Drzewa owocowe już kwitną, leśne drzewa obsypane są młodymi liśćmi, a na polach wschodzą zboża, warzywa i owoce…

Nasi „Zimni Ogrodnicy” bardzo nas zaskoczyli. Postanowiliśmy uwiecznić ich poczynania oraz zadbać o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników lasów. Dlatego też obserwujemy nasze lasy i nasłuchujemy, czy jakieś drzewo nie poddało się trójce „psotników”. Mamy nadzieję, że Pankracy, Serwacy oraz Bonifacy nie wyrządzą zbyt dużych szkód, nie tylko w lesie, ale przede wszystkim w sadach i na polach…

Darz Bór!

„Zimni Ogrodnicy” przypadają na okres od 12 do 15 maja. Nazwy pochodzą od patronów poszczególnych dni:

  • 12 maja – św. Pankracy
  • 13 maja – św. Serwacy
  • 14 maja – św. Bonifacy

W ostatnim dniu, tj. 15 maja, przypada zimna Zośka (św. Zofia) i zazwyczaj po niej kończy się okres szkodliwych dla roślin wiosennych przymrozków.

W Europie również występują określenia dla zimnych dni w maju – w Niemczech: Eisheiligen, we Francji: Saints de glace, w Holandii: Ijsheiligen, a u Słoweńców: Trije ledeni možje i Poscana Zofka.