Lista aktualności Lista aktualności

Wycieczka do lasu

Przed wyruszeniem na wycieczkę do lasu warto zapoznać się z niezbędnikami przygotowanymi przez Lasy Państwowe!

Lato to czas zabawy, odpoczynku, słodkiego lenistwa, a przede wszystkim wycieczek. Rowerowe, konne, piesze, samochodowe… Jest tyle możliwości na odwiedzenie ciekawych miejsc. Często cieszą się dużą popularnością wśród turystów – starówki, zamki, kopalnie i wiele innych miejsc, mniej lub bardziej znanych. Lecz nieraz wycieczka zboczy ze znanych szlaków i zaprowadzi do takich skrytych przed światem. Lasy, jeziora, pola biwakowe, śródleśne łąki… Tych miejsc jest tak wiele i wciąż czekają na śmiałków, którzy odkryją ich uroki.

Nadleśnictwo Jedwabno położone jest na terenie jednego z większych i piękniejszych kompleksów leśnych, a mianowicie – Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Bogactwo jezior, lasów pełnych jagód i grzybów, ciekawe ścieżki edukacyjne i turystyczne, urozmaicenie terenu, lokalne legendy i historie, miejsca naznaczone historią, a przede wszystkim bogactwo przyrody sprawia, że tereny te są ciekawą atrakcją dla turystów. Nic tylko nałożyć wygodne buty (chroniące przed kontuzjami i ugryzieniem żmii zygzakowatej), długie ubrania (odpowiedni ubiór może nas uratować przed ukąszeniem kleszcza, który roznosi bardzo niebezpieczną chorobęboreliozę), czapkę lub kapelusz (warto chronić się przed słońcem, które chętnie nas ogrzewa w słoneczne dni) i najważniejsze – porządnie spakować plecak.

Woda, środek na kleszcze i komary, prowiant, worki na śmieci, ubranie przeciwdeszczowe, mapa… O czym by tu jeszcze pamiętać? Wycieczka to niemałe emocje, a gdy dołoży się do tego jeszcze konieczność spakowania najpotrzebniejszych rzeczy, często można o czymś zapomnieć. Dlatego też Lasy Państwowe przygotowały niezbędnik „Wycieczka do lasu – jak się przygotować”, który ułatwi spakowanie plecaka i sprawi, że o niczym szanujący się turysta nie zapomni.

Lecz jak urozmaicić sobie czas podczas wycieczki po tutejszych lasach? Można na przykład zbierać jagody, których w tym roku jest pełno w jedwabieńskich lasach. Dlatego często się słyszy o jagodowym wysypie. Ale uwaga! Jagody, a dokładniej owoce borówki czarnej zbieramy jedynie za pomocą swoich własnych palców (żadnych urządzeń czy zbieraczek, które niszczą rośliny i można za to otrzymać wysoki mandat) i jedynie na własny użytek (zgodnie z Ustawą o lasach, artykuł 27, ustęp 2 zbiór płodów runa leśnego dla celów przemysłowych wymaga zawarcia umowy z nadleśnictwem). Można także zbierać kurki (nie małe kury, ale owocniki pieprznika jadalnego – bardzo smacznego grzyba), albo popływać w jeziorze. Pamiętajmy, że  po lesie wolno przemieszczać się jedynie pieszo lub rowerem. Lecz dla niezdecydowanych, Lasy Państwowe przygotowały poradnik „Wycieczka do lasu – jak spędzić tam czas?”, w którym zamieszczono podpowiedzi, dla tych, którym brakuje pomysłów na spędzenie czasu w lesie albo chcą dobrać rodzaj aktywności do swoich zainteresowań lub aktualnego nastroju.

Warto zapoznać się z nimi, ponieważ zawierają one także bardzo ważne zasady korzystania z lasów. Jedną z najważniejszych jest nieśmiecenie w lesie. Niestety, ten problem wraca co roku. Pomimo apeli leśników, dużej liczby koszy na śmieci, a przede wszystkim lekkości pustych opakowań nad pełnymi, „ludzie notorycznie wyrzucają odpady do lasu będącego domem dla niezliczonej liczby roślin i zwierząt. Największym problemem stanowią drobne śmieci (opakowania po posiłkach, napojach czy resztki), które stanowią nie tylko zagrożenie pożarowe, ale też życia i zdrowia naszych małych leśnych sąsiadów. Warto tutaj przytoczyć parę faktów: Lasy Państwowe średniorocznie zbierają 1000 wagonów kolejowych śmieci i wydają 20 mln zł (sic!) na sprzątanie lasów.

Tak więc warto skorzystać z pogody. Przygotować się, stworzyć wspomnienia i zabrać ze sobą śmieci! To nic wielkiego, ale dla matki natury znaczy wiele!

Darz Bór!