Lista aktualności Lista aktualności

Wiosenne odnowienie lasu

Choć tegoroczna wiosna nie rozpieszcza nas pod względem pogody, to my korzystamy z każdego „okna” pogodowego i już odnawiamy las.

Zima była bardzo mroźna i wreszcie, po kilku latach oczekiwania, śnieżna. W końcu jeżeli wymawiamy słowo „zima”, to mamy na myśli mróz i śnieg. Wszyscy wyczekiwali tej upragnionej pory roku, jaką jest wiosna. Śpiew ptaków, pąki na drzewach, morze kwiatów. Lecz nie nastąpiło to tak szybko. Przedwiośnie na dłużej zawitało w naszych jedwabieńskich lasach, o czym już wcześniej wspominaliśmy.

Chcieliśmy poczekać, aż pogoda trochę ustabilizuje się. Obserwowaliśmy ją i widzieliśmy, że nie rozpieszcza nas ona. Więcej było okresów deszczowych i śnieżnych, niż ciepłych oraz słonecznych. Dlatego chcieliśmy wykorzystać każde „okno” pogodowe i szybko rozpocząć akcję odnawiana lasów, czyli sadzenia nowego pokolenia lasu.

Gdy tylko pogoda jest sprzyjająca, ludzie oraz maszyny przystępują do akcji. Wykopują dołki w ziemi, wkładają sadzonki do nich (trzeba tu pamiętać o złotej zasadzie „Zielonym do góry!”), przysypują korzenie i tak z następnymi... W tym roku posadzimy aż prawie 900 tys. (sic) sadzonek różnych gatunków drzew. Odnowimy powierzchnie zrębowe, czyli miejsca, z których wcześniej pozyskane zostały drzewa oraz wprowadzimy II piętro lasu, czyli kolejną warstwę w drzewostanie. Będziemy urozmaicać nasze lasy pod względem gatunkowym (sprawdźcie tabelę na dole).

W tym roku w akcji sadzenia lasu, praca ludzi wspomagana będzie przez maszyny. Na wybranych powierzchniach pracować będą sadzarki. Oczywiście ludzkie oko będzie kontrolować ich pracę, aby wszystko było w jak najlepszym porządku.

Jedynie żałujemy, że kolejny rok nie możemy zaprosić Was na wspólną akcję sadzenia nowego pokolenia lasu. Miejmy nadzieję, że w przyszłym sezonie spotkamy się w lesie, wręczymy Wam sadzonki, pokażemy technikę sadzenia ich i razem odnowimy las dla przyszłych pokoleń.

Darz Bór!

W tym roku, Nadleśnictwo Jedwabno posadzi:
Gatunek Liczba sadzonek
bez koralowy 930
brzoza brodawkowata 64 220
czereśnia ptasia 750
dąb szypułkowy 195 600
grab pospolity 3 410
głóg 530
jabłoń 1 800
jarząb 1 480
klon jakowr 650
kalina koralowa 80
lipa 3 350
modrzew 320
róża falista 950
śliwa ałycza 1 500
sosna zwyczajna 578 280
świerk pospolity 41 420
trzmielina 1 230