Lista aktualności Lista aktualności

Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy

Nadleśnictwo Jedwabno przygotowało dwa stoiska dla uczestników XIV Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach

Pierwszy weekend lipca dla mieszkańców Warmii jest dniem wyjątkowym. To wtedy, w miejscowości Bałdy, odbywa się Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy, którego celem jest promowanie historii regionu. W tym miejscu, według przekazów historycznych, odbywało się powitanie nowo mianowanego biskupa Warmii. Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach stał się już tradycją i dlatego też w sobotę, 2 lipca br., odbyła się już czternasta edycja tego wydarzenia. Nadleśnictwo Jedwabno i w tym roku pojawiło się w Bałdach ze swoim stoiskiem edukacyjnym oraz z nową, ciekawą atrakcją.

Pierwsze stoisko Nadleśnictwa Jedwabno zajmowało się edukacją leśną społeczeństwa. To przy nim można było zakręcić leśnym kołem zagadek i spróbować udzielić odpowiedzi na nieraz trudne pytanie. Lokalni leśnicy uczyli także rozpoznawać podstawowe gatunki drzew leśnych po liściach, korze i przekroju drewna. Poszerzali wiedzę na temat tropów leśnych zwierząt oraz pomagali dopasować ich wizerunki. Po sukcesie w poprzednim roku, na stoisku edukacyjnym nadleśnictwa nie mogło zabraknąć miejscowego leśniczego, który opowiadał o swojej pracy oraz zaprezentował sprzęt oraz zasady odbioru drewna. Każdy kto chciał, mógł przy pomocy cechówki, dokonać odbiórki wcześniej przygotowanego stosu.

Nowością, a zarazem debiutem Nadleśnictwa Jedwabno, było przygotowanie stoiska promującego produkty pochodzenia leśnego „Dobre z Lasu”. Uczestnicy Kiermasu mogli spróbować przepysznych wędlin z dziczyzny, skosztować zapomnianych przetworów, chociażby konfitury z jarzębiny, ugasić pragnienie lemoniadą z pędów sosny lub kwiatów bzu, a na deser zajadać się ciasteczkami żołędziowymi. Mieliśmy wielu zainteresowanych produktami „Dobre z Lasu” i niektórzy byli zaskoczeni tym, czym bór nas darzy.

Byliśmy bardzo mile zaskoczeni ogromnym zainteresowaniem, jakim cieszyły się nasze oba stoiska. Wszystkim naszym gościom dziękujemy za odwiedziny, zaangażowanie oraz wiele konstruktywnych oraz ciekawych rozmów. Mamy nadzieję, że za rok znów się z Wami spotkamy. Może znów przygotujemy dla Was jakąś niespodziankę? Kto wie, czas pokaże!

Darz Bór!