Lista aktualności Lista aktualności

Wakacje w lesie

Kilka zasad zachowania się w lesie podczas wakacyjnych wypraw!

Rozpoczął się sezon wakacyjny, a co za tym idzie wzmożony ruch turystyczny w lasach. W tym okresie w lasach obserwuje się zwiększoną liczbę osób, która wybiera się na wycieczki rowerowe, piesze, a także na biwaki. Wakacje to dla leśników czas wzmożonej pracy i czujności.

Zmieniający się klimat powoduje, że pogoda staje się coraz bardziej dynamiczna. Obserwujemy wzrost średnich temperatur powietrza, spadek ilości opadów, coraz dłuższe okresy suszy atmosferycznej i nagłe, niespodziewane zjawiska pogodowe. Dlatego jednym z zadań Lasów Państwowych jest ochrona lasów.

W związku z tym informujemy, że w lasach zabronione jest rozpalanie ogniska poza wyznaczonymi do tego celu miejscami. Warto także odwiedzić strony http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ lub https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/zagrozenie-pozarowe, aby sprawdzić jaki stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w danym miejscu. W przypadku utrzymującego się wysokiego zagrożenia pożarowego, Nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu. Aktualnie obowiązujące zakazy można sprawdzić na stronie https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Ogień to największy wróg dla lasów. Tylko w tamtym roku w lasach państwowych powstało aż 2994 pożarów, a w tym roku już ponad 200! Do obecnej sytuacji pasuje zdanie, że las rośnie bardzo powoli, ale płonie szybciej! Potrzeba 100 lat, aby jeden hektar został lasem, a jedynie 100 minut, aby spłonął.

Jednym z większych problemów, jakim spotykają się Lasy Państwowe, są śmieci. Co roku na sprzątanie i wywóz śmieci z lasów przeznaczane jest około 200 mln złotych. Jest to duży problem, ponieważ usuwana ilość odpadów zmieściłaby się w 1000 wagonów kolejowych. Dlatego prosimy o zabieranie ze sobą śmieci albo wyrzucanie ich do koszy, które stawiane są przy parkingach i szlakach turystycznych. Za wyrzucanie śmieci do lasów grożą wysokie kary finansowe.

Teren Nadleśnictwa Jedwabno obfituje w atrakcyjne miejsca turystyczne. Zapraszamy do korzystania z nich. Można wybrać się na leśny biwak lub skorzystać z odpoczynku nad wodą lub spacerować po lesie, który jest ogólnodostępny dla społeczeństwa. Nie wolno do niego wjeżdżać samochodem ani innymi pojazdami mechanicznymi, a tym bardziej niszczyć urządzeń leśnych. Za nieuprawniony wjazd grożą wysokie kary finansowe, a także skierowanie sprawy do sądu.

Chcąc bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw naszego wspólnego dobra, warto pamiętać o tych zasadach. W końcu nie otrzymaliśmy jego od naszych przodków, a jedynie pożyczyliśmy od przyszłych pokoleń. Dbajmy o nasze wspólne dobro!