Lista aktualności Lista aktualności

Wspomnienie po wystawie...

W minioną sobotę 25 maja odbyła się w Nadleśnictwie Jedwabno XII Regionalna Wystawa Przyrodniczo-Łowiecka.

W minioną sobotę 25 maja odbyła się w Nadleśnictwie Jedwabno XII Regionalna Wystawa Przyrodniczo-Łowiecka. To  szczególne wydarzenie od 12 lat gości w kalendarium i historii Nadleśnictwa Jedwabno, gdzie przy współpracy PZŁ oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów w Olsztynie prezentowana jest ekspozycja najciekawszych trofeów łowieckich.

Wyjątkowy nastrój towarzyszył tegorocznej, tradycyjnej wystawie. Pogoda jak zwykle dopisała, słońce świeciło wysoko nad Jedwabnem. Dumne złoto i srebrno medalowe trofea zdobiły salę wystawową ciesząc oko odwiedzających. W murach wyłuszczarni nasion zebrano najciekawsze trofea łowieckie pozyskane w sezonie 2018/2019 w okręgu Mazurskim. Ciekawostką były nietypowe myłkusy (samiec zwierzyny płowej o porożu zniekształconym na skutek choroby lub okaleczenia przyp. red.) oraz poroża dwóch osobników jelenia szlachetnego sczepionych podczas walki.

Poza zwyczajową ekspozycją na przybyłych gości czekało wiele ciekawych atrakcji. Pierwszym punktem programu był pokaz pracy psów myśliwskich. Przedstawiciele takich ras jak np. gończy polski, alpejski gończy krótkonożny czy też płochacz niemiecki, zachwycały  swoimi wyjątkowymi umiejętnościami tropowymi. Następnie do akcji wkroczyły ptaki drapieżne, które pod okiem sokolnika popisywały się swoimi zdolnościami wykorzystywanymi podczas pracy z myśliwym. W tak zwanym międzyczasie odwiedzający mogli posmakować wyrobów z dziczyzny oraz nasycić się tradycyjną grochówką lub kiełbaską z ogniska. Na stoiskach towarzyszących można było zakupić naturalne produkty pszczelarskie, wyroby z poroża oraz rzeźby i obrazy o tematyce myśliwskiej.

Nadleśnictwo Jedwabno zorganizowało wiele atrakcji i konkursów. Szczególnym zainteresowaniem  cieszyła się ścieżka Leśny Odkrywca oraz stoisko edukacyjne Nadleśnictwa z leśnymi malowankami i zagadkami. Dodatkową atrakcją dla dzieci i dorosłych była leśna sztafeta i ciuciubabka. O bezpieczeństwo w czasie imprezy zadbała grupa ratunkowa Autrimpus, która prowadziła także pokazy udzielania pierwszej pomocy. Łącznie wystawę odwiedziło ponad 700 osób.

Dziękujemy przybyłym gościom i liczymy, że zobaczymy się również w przyszłym roku. Darz Bór!