Lista aktualności Lista aktualności

Przyroda wokół nas

Dzień Dziecka to nie tylko 1 czerwca, ale także kolejne i następne dni. Szczególnie wtedy, gdy oprócz nauki jest także zabawa.

Za nami Dzień Dziecka, ale w szkołach nadal pamiętają o tym święcie. W końcu dzieci zasługują na miłe niespodzianki każdego dnia. Dlatego też 4 czerwca grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nidzicy postanowiła wybrać się na wycieczkę do naszego nadleśnictwa. Celem jej było poznanie przyrody wokół nas oraz miłe spędzenie czasu poza budynkiem szkoły. Jako że pogoda bardziej zachęcała do przebywania na łonie przyrody, leśnicy mieli ciężkie zadanie, aby czas spędzony w Izbie Edukacji Leśnej był nie mniej atrakcyjny. Lecz praca leśnika obfituje w przeróżne wyzwania, więc tego także się podjęli.

Kierownik wyłuszczarni Zdzisław Sztejna, specjalista Służby Leśnej Łukasz Ruść oraz stażystka Katarzyna Skalska dwoili się i troili, aby zachęcić dzieci do poznania przyrody pomimo wielkiej chęci odkrycia jej na otwartej przestrzeni. Pokazywali świat flory i fauny, przedstawiali bohaterów filmu „Dzik Ryjo”, a przede wszystkim próbowali przedstawić przyrodę wokół nas, będącą tematem spotkania. Największą atrakcją było tajemnicze koło fortuny, ale ciekawość i chłonność umysłów przyszłych miłośników przyrody sprawiała, że odkrywali ją w każdym zakamarku izby edukacyjnej.

Gdy nadszedł czas na zabawę w terenie, dzieci grzecznie ustawiły się w szeregu i rozpoczęły zwiedzanie Polany Leśnych Zabaw. Na niej poznały świat owadów, zwierząt, a także co mogą spotkać podczas spacerów w lesie. Zwróciły uwagę, że las to nie tylko wysokie drzewa, ale również świat pod ich stopami. Teraz wiedzą, że czasami warto spojrzeć w dół i odkryć, które leśne zwierzę przechadzało się przed nimi tą samą ścieżką.

Na zakończenie miłego spotkania odbyło się ognisko i konkurs rzucania szyszek do kosza. Wiatr sprawiał, że rywalizacja była bardzo loteryjna, ale dzieci szybko zaadaptowały się do ciężkich warunków. Każde z nich świetnie wykonało zadanie i w nagrodę dostało mały upominek. W końcu to był ich dzień!

Mamy nadzieję, że dzieciom spodobała się ta wycieczka, bo pogoda była przepiękna. Świeciło słoneczko, wiał wiaterek, była nauka i zabawa, a także czerwony kapturek, który rozdawał słodkie cukierki. A leśni nauczyciele, choć bardzo zmęczeni, byli bardzo zadowoleni z wiedzy i zaangażowania najmłodszych przyrodników. Może kiedyś spotkamy ich w lesie? Kto wie…